Türkiye'de vergi idaresi-mükellef ilişkilerinin gelir artırıcı ve azaltıcı etkileri
  1. Tez No: 41320
  2. Yazar: BİLAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET İdare mükellef ilişkilerinin gelir artına ve azaltıcı yönden değerlendirilmesi, vergi olgusunun psikolojik yönü ile ilgilidir. Vergi sosyal bir olay olduğuna göre, vergiyi talep eden, tahsil eden ve ödeyen kitlenin vergiye karşı gösterecekleri davranış kalıplan da farklı olacaktır. Devlet adına vergiyi tahsil eden gelir idaresi ile vergi ödeyen mükellefler arasındaki ilişkilerin düzeyi vergilemede etkinlik açısından son derece önemlidir. Vergi idaresinde halkla ilişkilerin istenilen düzeyde olması, idarenin başansını ve verimliliğini etkileyen önemli bir unsurdur. Vergi idaresinin nihai amacı, halka yararlı olmaktır. Zaten kamu kurumları, daha geniş anlamı ile devlet halk için kurulmuştur. Vergi olgusunun sosyal yönünün iyi anlaşılması, vergi idaresinin halkın gözünde seçkin bir kurum haline gelmesine yol açacaktır. İdare-mükellef ilişkilerinde, mükelleflerin idareye ve idarenin temsil ettiği devlet olgusuna karşı saygı duymalannda en önemli rolü vergi personeli üstlenmektedir. Vergi personelinin mükellefe karşı davranışlarında saygı, anlayış ve kanunlara uygun biçimde hareket etme duyguları ön planda olmalıdır. Diğer yönden idare mükellef ilişkilerinde vatandaşın işlerinin görülmesinde, sadelik, çabukluk, basitlik ve tasarruf kurallarına uygun olarak hareket edilmelidir. Mükellefin bir bankodan diğerine sevk edilmesi ve gereksiz pek çok bürokratik işlemin mevcut olması, vergi idaresinin sıkıcı bir görünüm arz etmesine sebep olmaktadır. Mükellefler, kendi beyanlanna bağlı olarak vergi ödeyen kişilerdir. Bazı mükelleflerin“para veriyor”olmanın meydana getirdiği psikolojiden etkilenerek olumsuz davranmaları mümkündür. Genelde, kişilik özelliklerinden kaynaklanan davranışlar sergilerler. Bu tür olumsuz davranışları personelin sakin, yumuşak ve teskin edici bir tavırla karşılaması gerekmektedir. Mükellefin davranışı haklı bir gerekçeye dayanıyorsa, sorununa samimiyetle eğilmek, eğer hata personelde ise kendisinden özür dilemek suretiyle hatanın düzeltilmesi vergi personeli açısından en doğru davranış biçimi olacaktır. İdare mükellef ilişkilerinde, karşılıklı olmak üzere dikkat, hoşgörü sabır ve güleryüz pek çok sorunu çözüme kavuşturacaktır. Kimi mükellefler, çeşitli kişisel nedenlerle, genellikle de yetkililerle yakınlıkları olduğunu söyleyerek, özel ilgi ya da öncelik beklemek eğilimindedirler. Bu gibi durumlarda personelin ölçülü, hoşgörülü ve doğal olmasında yarar vardır. İdare mükellef ilişkilerinde başkalanna daha ilgili, daha yardımcı davranıldığının düşünülmeyeceği oranda yakın; kendilerini farklı sanmalannı engelleyecek oranda mesafeli olmak gerekmektedir. Personelin görünüşü gibi davranışları da işinin gereğini yansıtmalı; doğrudan insan ilişkileri içerisinde bulunduğunun bilinci ile hareket etmelidir. Mükelleflerin olumsuz davranışlarının sebebi, vergi idaresi çalışanları olmamalıdır. Sonuç olarak şu ifade edilebilir: personelin davranış biçiminin olumlu ya da olumsuz sonuçları, anlık ya da lokal kalmamakta, dalga dalga yayılıp genişleyerek en üst makama kadar yansımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: To criticize the relations between the tax office and the tax payers are directly related with tax physicology. Taxes are social events. Tax office which is dealing with collecting taxes represents the government. Because of this reason, relations between the tax payers and the tax office are also important at the effectiveness of taxation. The desirable structure of these relations affects the productivity of tax office. It is unforgetable that the main target of tax office is to serve the public. All of the government coorperations are founded to serve the public too. To understand the social part of taxation is very important for the tax office in order to be accepted of this office as an elite government cooperation by the public. To pay tax is always disturb the tax payers. So they are usually uneager to be in tax office to pay tax. This is an physicological situation and it is also different up to tax payers. If tax office has better relations with tax payers, it is also served the government's respect which is given by public. So, the tax officers behave gently, cool and respectful to these uneagerful tax payers as an government clerks.. Some of the tax payers want special service that they thing that they are not ordinary people. These situations should not affect the behaivours of tax officers to tax payers. They have to keep their gentility. Their behaviours also reflect their respect to public. The most important point is the negativeness of tax payers should not caused by the tax officers.. It could be said as a result of the relations between the tax office and the tax payers is to be at the optimum point in order to get effectiveness from taxation. And, these relations have comparable effects for payers and officers too.