Türkçedeki yerleşim kültürüyle ilgili kelimeler
- Tez No: 41321
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türklerin eski yaşayış tarzları olan bozkır kültürünün zannedildiği gibi kültürsüzlük ve medeniyetsizlik olmadığım bir kere daha ortaya koyabilmek için, türkçenin yerleşim kültürüyle ilgili kelimelerini tesbit etmeye ve bu kelimeleri anlam ve etimoloji olarak açıklamaya çalıştık. Giriş bölümünde, Türklerin eski hayat tarzlarım anlatmaya, kültür ve medeniyet olarak hangi durumda olduklarım tarif etmeye çalıştık. Sözlük bölümünde, kaynaklan tarayarak bulduğumuz, kelimeleri etimolojik ve semantik olarak, alfabetik sırayla verdik. İndeks bölümünde de, Sözlük bölümünde verdiğimiz kelimeleri anlam larına göre indeksledik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we have tried to establish and explain turkish words which connected with culture of settlement, in order to posit once again, culture of steppe which old life way of Turcs is not without culture and uncivilized as have been claimed. In the Introduction, we have tried to expound old life way of Turcs and to describe their culture and civilization. In the Dictionary, we have informed about words which we established by scmtinizing concerning sources, as etymologically and semantically. In the Index, we have indexed words in Dictionary according to then- means.