Karanlıkdere Vadisi'nin (Yozgat) oripodoid akar türleri (Acarı,Oribatida,Oripodoidea) üzerine taksonomik araştırmalar
Taxonomic investigations on the oripodoid mite species (Acari, Oribatida, Oripodoidea) of Karanlıkdere Valley (Yozgat)
  1. Tez No: 413226
  2. Yazar: ÇİĞDEM AŞUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT PER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Karanlıkdere Vadisi'nden toplanan döküntü, liken, yosun ve toprakta yaşayan Oripodoid akarlar taksonomik bakımdan değerlendirilmiş ve bir familyaya ait üç tür tespit edilmiştir. Bu çalışmada; daha önce Türkiye'den kaydedilmiş olan Zygoribatula cognata (Oudemans, 1902), Oribatula interrupta (Willmann, 1939) ve Oribatula pannonica Willmann, 1949'a rastlanmıştır. Tespit edilen türlerin, ışık mikroskobu ve tarama elektron mikroskobu incelemeleri yapılarak çeşitli vücut yapılarına ait ölçümleri yapılmış, fotoğrafları çekilmiş, yaşama alanları ile dünyadaki yayılışları verilmiş ve çeşitli taksonomik sorunları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The oripodoid mites dwelling in litter, lichen, moss and soil collected from Karanlıkdere Valley have been evaluated from taxonomic viewpoint; totally three species belonging to the family Oribatulidae have been identified. In this study, it has also been found Zygoribatula cognata (Oudemans, 1902), Oribatula interrupta (Willmann, 1939) and Oribatula pannonica Willmann, 1949 that have been recorded previously from Turkey. The identified species were examined by a light microscopy and scanning electron microscopes, the measurements belonging to their various body structures were done and and also photographed; their habitats and distributions on the world were given and taxonomical problems discussed.