A transimpedance amplifier for capacitive micromachined ultrasonic transducers
Kapasitif mikroişlenmiş ultrasonik çeviriciler için transempedans yükseltiçi
  1. Tez No: 413246
  2. Yazar: YAVUZ KANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde kapasitif mikroişlenmiş ultrasonik çeviriciler (CMUT) için transempedans yükselteçi (TIA) tasarımı anlatılmaktadır. CMUT'lar almaç olarak kullanıldıklarında elektriksel olarak yüksek empedansa sahiptirler. CMUT ile yüksek empedanslı yükselteç arasındaki herhangi bir kapasitans, CMUT'ın frekans cevabını kötüleştirir. Bu nedenle CMUT'ın çıkış voltajı yerine CMUT'ın çıkış akımı yükseltilmelidir. Bu yöntem transempedans yükselteci kullanımını gerektiri. Tasarlanmış olan TIA 30 MHz bant genişliğine ve 400 kohm transempedans kazancına sahiptir. TIA'nın 10 MHzdeki giriş akım gürültüsü 270 fA/karekök(Hz) dir. TIA'ya, kaynak direnci 200 kohm olan bir CMUT bağlandığında 10 MHzdeki gürültü işareti (NF) 2.7 dB olmaktadır. TIA'nın güç tüketimi 10.5 mW ve serim ölçüleri 133um x 45um dir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a design of a CMOS transimpedance amplifier (TIA) for a capacitive micro-machined ultrasonic transducer (CMUT) is presented. CMUT's have a high electrical impedance when used as receivers. Any capacitance between the CMUT and a high impedance amplifier will degrade the frequency response. So, we need to amplify the current rather than the voltage. This approach requires a transimpedance amplifier. The designed TIA has a 30 MHz bandwidth and 400 kohm transimpedance gain. The total input referred current noise of the TIA is 270fA/sqrt(Hz) at 10 MHz. The noise figure of the TIA is 2.7 dB at 10 MHz when connected to the CMUT with 200 kohm source resistance. The power consumption of the TIA is 10.5 mW and the size of the TIA layout is 133um x 45um. The TIA chip will be fabricated in AMS C35B4C3 0.35um process.