Architecture conformance analysis in software product line engineering using reflexion modeling
Yazılım ürün hattı mühendisliğinde yansıma modellemesi kullanılarak mimari uyum analizi
- Tez No: 413245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BEDİR TEKİNERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Yazılım ürün hattı mühendisliği (YÜHM), çekirdek varlık temelinden uygulama geliştirmek için geniş çapta (ortak alan ve ürün seviyesinde) ileriye yönelik, planlı yeniden kullanım sağlanmasını hedefler. Yeniden kullanılabilir varlıkların hazırlanmasına yapılan ön yatırım ile ürünlerin daha düşük maliyet ile geliştirilmesi, onların pazara daha hızlı sunulması ve üretimlerinde kalitenin artması beklenir. Bu hedefler doğrultusunda farklı YÜHM süreçleri önerilmiştir. Önerilen bu süreçler, genel olarak YÜHM sürecini, temel mühendisliği ve uygulama mühendisliği şeklindeki iki üretim döngüsünü kullanacak şekilde tanımlar. Temel mühendisliğinde yeniden kullanılabilir bir platform ve ürün hattı mimarisi geliştirilir. Uygulama mühendisliğinde ürün üyelerinin geliştirilmesi için temel mühendisliği sürecinin sonuçları kullanılır. Yazılım mimarisi, YÜHM'ndeki en önemli çekirdek varlıklarından biridir. Bundan dolayı ürün hattı mimarisi ile uygulama mimarisi ayrımını yapabiliriz. Ürün hattı mimarisi, temel mühendisliği sürecinde geliştirilir ve ayni familyaya ait ürünler için referans mimarisini temsil eder. Uygulama mimarisi, tek bir ürün için mimariyi temsil eder ve ürün hattı mimarisinin yeniden kullanılması ile geliştirilir. Genel tutarlılığın sağlandığından emin olmak için, uygulama mimarilerinin ürün hattı mimarisi ile uyumlu kalması önemlidir. Ancak ürün hattı mimarisinin ve/veya uygulama mimarisinin gelişiminden dolayı, bir mimari sapmaya neden olacak uyumsuzluklar ortaya çıkabilir. Literatürde birkaç mimari uyum analiz yöntemi önerilmiş olsa da, bunlar öncelikli olarak mimari ve kod arasındaki uyumsuzlukların denetlenmesine odaklanmıştır. YÜHM kapsamında, mimari uyum analizi pek fazla ilgi görmemiştir. Bu tezde, ilk olarak, yazılım ürün hattı test sürecini inceleyen sistematik taramaların değerlendirildiği üçüncül sistematik literatür taramamızı sunuyoruz. Daha sonra, ürün hattı mimarisi ile uygulama mimarisi arasındaki uyumsuzlukları ortaya çıkaracak sistematik bir mimari uyum analiz yöntemi öneriyoruz. Yöntemi desteklemek için, kapsamında, ürün hattı mimarisinin mimari görünümleri ile uygulama mimarisinin mimari görünümlerinin karşılaştırıldığı, yansıma modellemesi kavramını benimsiyoruz. Yöntemimizi daha iyi açıklamak için, Görümler ve Ötesi yöntemini çalışan bir örnek-olay incelemesi ile birlikte kullanıyoruz. Üstelik, verilen yöntem için sağlanan araç desteğini de sunuyoruz. Değerlendirmemiz, yöntem ve ilgili aracın, ürün hattı mimarileri ile uygulama mimarileri arasındaki uyumsuzlukların belirlenmesinde etkili olduklarını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Software product line engineering (SPLE) aims to provide pro-active, pre-planned reuse at a large granularity (domain and product level) to develop applications from a core asset base. By investing upfront in preparing the reusable assets, it is expected to develop products with lower cost, get them to the market faster and produce with higher quality. In alignment with these goals different SPLE processes have been proposed that usually define the SPLE process using the two lifecycles of domain engineering and application engineering. In domain engineering a reusable platform and product line architecture is developed. In application engineering the results of the domain engineering process are used to develop the product members. One of the most important core assets in SPLE is the software architecture. Hereby we can distinguish between the product line architecture and application architecture. The product line architecture is developed in the domain engineering process and represents the reference architecture for the family of products. The application architecture represents the architecture for a single product and is developed by reusing the product line architecture. It is important that the application architectures remain consistent with the product line architecture to ensure global consistency. However, due to evolution of the product line architecture and/or the application architecture inconsistencies might arise leading to an architecture drift. In the literature several architecture conformance analysis approaches have been proposed but these have primarily focused on checking the inconsistencies between the architecture and code. Architecture conformance analysis within the scope of SPLE has not got much attention. In this thesis we first present the results of our tertiary systematic literature review to systematic reviews on software product line testing. Subsequently, we propose a systematic architecture conformance analysis approach for detecting inconsistencies between product line architecture and application architecture. For supporting the approach we adopt the notion of reflexion modeling in which architecture views of product line architecture are compared to the architecture views of the application architecture. For illustrating our approach we use the Views and Beyond approach together with a running case study. Furthermore, we present the provided tool support for the presented approach. Our evaluation shows that the approach and the corresponding tool are effective in identifying the inconsistencies between product line architectures and application architectures.