Mermer atıkları katalizörlüğünde haşhaş yağından biyodizel eldesi
Transesterification of poppy oil using marble dust as a catalyst
  1. Tez No: 413283
  2. Yazar: NUR SEDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Alternatif enerji kaynaklarına yönelik olan talep, fosil yakıtların gün geçtikçe azalmasından ve ortaya çıkardıkları çevre sorunlarından dolayı giderek artmaktadır. Bu enerji kaynaklarının en önemlilerinden biri de biyodizeldir. Bu çalışmada, haşhaş yağı ve metanolden biyodizel eldesini gerçekleştirmek amacıyla mermer atıkları katalizörlüğünde, transesterifikasyon tepkimesi gerçekleştirilmiştir. Biyodizel sentezi sürecinde tepkimeye metanol-yağ molar oranı, katalizör miktarı, tepkime süresi ve sıcaklık parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Çalışma sonunda elde edilen verilere göre optimum koşullar olarak, metanol:yağ oranı 6:1, katalizör miktarı %1, sıcaklık 65°C ve tepkime süresi ise 120 dk olarak belirlenmiştir. Kullanılan katalizör CaO, mermer atıklarının toz haline getirilip 850°C'de 3 saat süresince ısıtılmasıyla %43 verimle elde edilmiştir. Katalizörün karakterizasyonu XRD, SEM ve SEM-EDX yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen biyodizelin yakıt özelikleri ise TS EN 14214 standardı ile karşılaştırılarak belirlenmiştir. Haşhaş yağından üretilen biyodizelin dizel yakıta iyi bir katkı sağlayacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tendency towards alternative energy sources has been increasing because of decreasing of fosil oil resources day by day and its environmental problems. In this study, transesterification reaction was performed in order to produce biodiesel from poppy oil and methanol catalyzed by marble dust. The effects of methanol:oil molar ratio, catalyst amount, reaction time and temperature were investigated during the process of biodiesel production. According to the results, optimum reaction conditions were determined as methanol:oil ratio 6:1, catalyst amount 1%, reaction time 120 minutes and temperature 65°C. The used catalyst CaO was yielded 43% at the end of the calcination process of powdered marble dust. The catalyst characterization was performed using XRD, SEM ve SEM-EDX methods. The oil properies of biodiesel were determined which was compared with TS EN 14214 standart. The biodiesel produced from poppy oil is expected to provide a good contribution to diesel.