Bir araç krikosunun sonlu elemanlar yöntemi ile analizi ve yeniden tasarımı
Analysis and redesign of a vehicle jack by finite element method
  1. Tez No: 413282
  2. Yazar: VEYSEL TİMOÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GAYRETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Makine tasarımlarının seri üretime geçmeden önce bilgisayar destekli yazılımlar kullanılarak analizlerinin yapılması, üretim aşamasında veya kullanımda çıkabilecek hataları en aza indirerek başarısızlık maliyetlerini düşürür ve böylece toplam ürün maliyetini ürün geliştirme zamanını minimize eder. Bilgisayar destekli yapılan analizler, malzemeler üzerinde yapılacak olan tahribatlı muayenelerin önüne geçtiği için de tercih edilmektedirler. Bu çalışmada çok parçalı makine sistemlerinin statik analizi yapılarak, makine parçalarının maruz kaldığı yüklemeler sonucu incelenmiştir. Akma mukavemeti yüksek bir malzeme seçilerek kriko sisteminin (1) açık hali, (2) yarı açık hali ve (3) kapalı haldeki konumlarında üzerine sabit bir kuvvet uygulanmış ve her üç konumda da üç farklı ağ (mesh) yapısı oluşturularak analiz işlemi gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucu çoklu makine sisteminin ve alt parçalarının performansını etkileyen minimum ve maksimum gerilmeler ve yer değiştirme durumları elde edilmiştir. Elde edilen sonuçların uygun olup olmadığı emniyet katsayısı hesabı yapılarak kontrol edilmiş ve emniyet katsayısı istenilen performansa uygun bulunmuştur. Önerilen makine tasarımının kabul edilebilir düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Machine design analyzed by computer-assisted software tools before mass production, reduces failure costs that may arise during the production phase or in use and thereby minimizing total product cost and development time. Computer-aided analyses are preferred to destructive testing due to low cost. In this study, the static analysis of multi-part machine systems (a jack) made of steel with high yield strength, was carried out to examine the behavior of it under a constant load. the analysis was carried out in three states; (1) open, (2) semi-open and (3) close state of the jack assembly. A constant force was applied on the jack in all of three states, and 3 different meshing structures were generated. As a result, maximum and minimum stresses, and displacement, and safety factor in the assembly and its sub-systems (components) affecting its required performance was obtained. The safety factor showed that the proposed design met required performance and the results of the static analyses were acceptable.