Borlanmış AISI D6 çeliğinin karakterizasyonu ve aşınma davranışının incelenmesi
Investigation of wear behavior and characterization of borided AISI D6 steel
  1. Tez No: 413289
  2. Yazar: SALİH KANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, borlanmış AISI D6 çeliğinin yüzey karakterizasyonu ve aşınma davranışı incelenmiştir. AISI D6 çeliğinin, borlama işlemiyle aşınma dayanımını artırılarak kullanım süresinin uzatılması amaçlanmıştır. Borür tabakası optik mikroskop, X-ışını kırınım tekniği ve mikro Vickers sertliği test cihazı tarafından karakterize edilmiştir. Çelik yüzeyi üzerindeki borür tabakalarının X-ışını kırınım analizi FeB, Fe2B, CrB ve Cr2B bileşiklerinin varlığını ortaya çıkarmıştır. Alt tabakaların kimyasal kompozisyonuna bağlı olarak, AISI D6 çeliğin yüzeyinde borür tabakası kalınlığı 164.42 μm olduğu bulunmuştur. Çelik muamele edilmemiş Vickers sertlik değerleri 584 HV0,05 iken çelik yüzeyi üzerinde oluşturulmuş borür bileşiklerinin sertlik, 1672 den 2118 HV0,05 arasında değişmektedir. Aşınma deneyleri 10N yük altında 1000m kayma mesafesinde 0.3 m/sn kayma hızında, oda sıcaklığında kuru sürtünme koşullarında bir bilye disk düzeneği içinde gerçekleştirilmiştir. Borlanmış ve borlanmamış AISI D6 çeliğin aşınma oranı 1.28x10-6 -81.2 x10-6 mm3/Nm arasında olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, effect of the boriding process on wear behavior and surface characterization of AISI D6 steel has been investigated. It is intended extending the lifetime of AISI D6 steel with increasing the wear resistance with the boriding treatment. The boride layer was characterized by optical microscopy, X-ray diffraction technique and the micro-Vickers hardness tester. X-ray diffraction analysis of boride layers on the surface of the steels revealed the existence of FeB, Fe2B, CrB and Cr2B compounds. Depending on the chemical composition of substrates, the boride layer thickness on the surface of the AISI D6 steel was found to be 164.42 μm. The hardness of the boride compounds formed on the surface of the steels ranged from 1672 to 2118 HV0,05, whereas Vickers hardness values of the untreated the steels was 584 HV0,05. The wear tests were carried out in a ball-disc arrangement under a dry friction condition at room temperature with an applied load of 10N and with a sliding speed of 0.3 m/sec at a sliding distance of 1000m. It was observed that the wear rate of borided and unborided AISI D6 steel ranged from 1.28x10-6 to 81.2 x10-6 mm3/Nm.