Sandviç yapılı kompozitlerin darbe davranışının araştırılması
Investigation of the impact behaviour of composite sandwich structures
  1. Tez No: 413298
  2. Yazar: UĞUR TOSUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÖZBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada sandviç yapılı kompozitlerin darbe davranışı artırılmıştır. Sandviç kompozitler çekirdek malzemesi dairesel delikli ve 6063 serisi alüminyum malzemeden yapılmıştır. Üst ve alt tabakalar hibrit (cam + karbon) kompozit malzemeden oluşmuştur, plaka kalınlıkları 1 mm olarak üretilmiştir. Silindirik çekirdek malzeme üç farklı çapta Ø8, Ø10 ve Ø12 mm çaplarında, et kalınlıkları ise 1 mm seçilmiştir. Çekirdek kısmı oluşturan silindirik malzemeler poliüretan köpük ile takviyelendirilmiştir ve bir kısım darbe deneyi dolgulu malzeme ile gerçekleştirilmiş ve dolgusuz numuneler ile karşılaştırılmıştır. Dolgulu ve dolgusuz numunelere üç farklı enerji seviyesinde 15, 30 ve 45 J enerji seviyesinde çarpışmalar gerçekleştirilmiştir. Çarpışma deneyi sonucunda sandviç kompozitlerin çökme, temas kuvveti ve absorbe edilen enerji değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact behavior of composite sandwich is made is increased. Sandwich Composites core material is made of 6063 series aluminum material and the circular hole. The upper and lower layers hybrid (glass + carbon) was formed from the composite material, the plate thickness of 1 mm was produced. Cylindrical core material in three different diameters of Ø8, Ø10 and Ø12 mm in diameter, and 1 mm wall thickness have been selected. Cylindrical material forming the core is the fortification with foam and impact tests were performed on a portion filled materials and compared with unfilled samples. Filled and unfilled samples to three different energy levels 15, 30 and 45 J impact energy level were carried out. As a result of crash impact tests of the sandwich composite, contact force and the absorbed energy were calculated.