Bingöl ve Isparta illerinde elma yetiştirilen alanlarda görülen kara leke hastalığı etmeni Venturia inaequalis [(Cooke) G.Winter 1875] izolatlarında morfolojik ve moleküler karakterlerin tanımlanması
Determination of morphological and molecular characterisations in isolates of apple scab disease Pathogen venturia Inaequalis [(Cooke) G.Winter 1875] observed on apple gardens grown in bingol and isparta provinces
  1. Tez No: 413299
  2. Yazar: ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Bingöl ve Isparta illerinde elma yetiştirilen alanlarda görülen kara leke hastalığı etmeni Venturia inaequalis izolatlarında morfolojik ve moleküler karakterlerin tanımlanması yapılmıştır. Çalışmada her iki bölgeden elde edilen 36 adet izolat kullanılmıştır. Morfoloji üzerine yapılan araştırmalar neticesinde iki bölgeden elde edilen izolatlar arasında kültür ortamında koloni renkleri, konidiospor şekilleri ve koloni büyüme tipi özellikleri bakımından bir farklılık tespit edilememiştir. Fakat Bingöl iline ait izolatların Isparta ili izolatlarına göre PDA, MEA ve CMA kültür ortamında daha hızlı geliştiği tespit edilmiştir. Ayrıca belirli bir sürede Bingöl izolatları, Isparta izolatlarına göre daha çok konidi oluşturmuştur. İzolatların konidi boyutları (en x boy) 4,25 x 16,35 μm arasında değişkenlik göstermiştir. RAPD primerleri kullanılarak yapılan PCR sonuçlarına göre en fazla polimorfik bant OPF04 kodlu RAPD primerinde meydana gelmiştir. OPF04 kodlu primerde örnekler üzerinden ortalama bant sayısı 4.55 olarak tespit edilmiştir. Bu çalışma ile iki bölgeye ait iki ilden elde edilen etmenin kültür ortamında farklı morfolojik karakterler sergileme durumu incelenmiş ayrıca RAPD primerleri ile yapılan PCR reaksiyonları sonucunda etmen 5 farklı ana grup altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological and molecular characterisations in isolates of apple scab disease pathogen Venturia inaequalis observed on apple gardens grown in Bingol and Isparta provinces were researched. 36 isolates were used in this study which have been isolated from two different regions. No differences could get recorded about results of morphological characterisations between two provinces on culture medium as colony colours, conidia types and colony growing shapes. Therefore, it is recorded that Bingol isolates has shown a faster growth on PDA, MEA and CMA according to Isparta isolates. In a specific time period, Bingöl isolates formed more conidia according to Isparta isolates. Isolates' conidia sizes have performed variability between (width x length) 4,25 x 16,35 μm. Most polymorphic bands occured OPF04 coded RAPD marker primers and OPF04 coded number average bandwith over the samples was determined 4.55 by PCR. With this study, it is criticised that the factors from the culture medium obtained from two cities of two regions exhibit different morphological characters and also analiyzed that race creation ability and five main groups of pathogen recorded as a result of factors made with RAPD primers by PCR reactions.