Ekonomik sistem, para düzeni ve para politikaları ilişkileri açısından Özbekistan ekonomisinin analizi
  1. Tez No: 41330
  2. Yazar: KOV AVEZMETOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET 1980' li yılların sonlarına doğru merkezden yönetimli ekonomilerin oluşturduğu Doğu Bloku Ülkeleri sistemin yeterince etkin olmaması nedeniyle Piyasa Ekonomisine yönelmeye başlamış ve böylece piyasa sistemi hakim ekonomik sistem konumuna gelmiştir. Bu arada, sözkonusu Ülkelerin dışa açılmasıyla uluslararası piyasalar genişlemiş, globalleşme ve küresel rekabet söylemleri ön plana çıkarak dünya ekonomisi yeni bir sürece girmiştir. Bu arada Merkezden yönetimli ekonomilerin Piyasa Ekonomisine yönelmeleri beraberinde yoğun geçiş süreci sorunları getirmiştir. Yukarıdaki ifade edilen süreci ve bu sürecin getirdiği sosyo-ekonomik sorunlar belirgin olarak yasayan Ülkelerden biri de Özbekistan'dır. Bununla beraber su ana kadar Özbekistan sosyo-ekonomik boyutlarıyla henüz tam olarak tahlil edilememiştir. Bu tezde dünyada uygulanan para düzeni ve para politikaları incelenerek, Özbekistan'da geçiş sürecinde uygulanması gereken politikalar Üzerinde durulmuştur. Ancak, sosyo-ekonomik durumu tam olarak analiz edilmediğinden, Ülkeye yeni bir gelişme stratejisi önermede ve bunun yasal düzenlemelerini ortaya koymada Önemli sorunlar bulunmaktadır. Tezin ana amacı da, sözkonusu sorunları ortaya koyarak, bunların asılabilmesi için uygun para düzeni ve para politikaları önermektir. Özbekistan ekonomisi ' nin analizinde birinci elden veri elde etmede önemli sorunlarla karşılaşılmış ve bu nedenle ikinci elden veri toplama, inceleme, yorumlama ve hipotez kurma gibi yöntemlere başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTEACT Towards the end of 1980 's, the Eastern Block Countries which consisted of centralized economies started to transform in to“market economy”because of the ineffectiveness of their system and the market system became the dominant system. Meanwhile, international markets enlarged as a result of the liberalization of these countries and, globalzation and arguments regarding global competition arosed, at the same time when the world economy entered into new process. Simul taneousy 1, parallel to the progress of the centralized economies toward market economy, problems rooting from the intensive transformation process came into being. One of the countries which experience the process above and the socio-economic problems resulting from it remarkably is Uzbekistan. Hovewer, Uzbekistan hadn't been completely analyzed with the soco-economic aspects being taken in to consideration yet. In this thesis it is emphasized on the politics which is necessitated to implement during to transiton period in Uzbekistan by analyzing the monetary system and policies prevaling in the world. But because its socio-economics situation was not completely analyzed there have been same serious problems as proposal of a new development strategy for the country and in defination its legitimate regulations. The main goal of the thesis is, by putting forward the questions involved, to recommend appropriate monetary system and policies with a view to answer them. In the analysis of Uzbekistan economy it was faced weith some serious problems in obtaining first-hand datas and therefore the methods mostly including collecting second-hand data, survey, interpretation, and founding hypothesis, were applied.