İzmir'de farklı gelir gruplarındaki ailelerin çocuklarının temel eğitimin ikinci kademesinden yararlanma olanaklarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 41329
  2. Yazar: ÖZLEM ALTAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN YAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Bu araştırmada, farklı gelir düzeyindeki ailelerin çocuklarına sağladıkları eğitim olanaklarının karşılaştırılması incelenmiştir. Ülkemizde, nüfusun hızla artmasıyla birlikte okul çağındaki genç nüfusun sayısı da hızla artmakta ve Türk Eğitim Sistemi, bu nüfusa eğitim olanakları sağlamada güçlüklerle karşılaşmaktadır. Genç kuşağa, ilk ve ortaöğretim kurumlarında asgari düzeyde eğitim olanakları sağlanabildiği halde ailelerin sağladıkları olanaklar bakımından pek çok farklılıklar çocukların eğitimlerinin niteliğini ve miktarını etkilemektedir. Bu araştırmanın evreninden (32 ilköğretim okulu, 10 ortaokul, 16 lisenin orta bölümü ve 8 özel lise) tabakalama yöntemi ile 15 okul örneklerimize alınmıştır. Belirlenen okulların orta 3. sınıflarından şans yöntemiyle birer sınıf seçilmiştir. Verilerin toplanması için 34 soruluk bir anket oluşturulmuştur. Anketin geçerliği için, anketin geliştirilmesi aşamasındaki uzman görüşleri ve kaynak taraması yeterli görülmüştür. Uzman katkıları ile hazırlanan taslak anketle, ön bir uygulama yapılmış ve sonuçlar tekrar incelenmiş, görülen aksaklıklar düzeltilerek ankete son şekli verilmiştir. Anketin tümüne verilen yanıtlar frekans ve yüzdeler halinde tablolarda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-c SUMMARY The Purpose of the present research is to compare the education possibilities that are provided to chidren by their families which have different levels of income. As the population of our country increases rapidly, the number of the young people who are in the age of education also increases rapidly and the Turkish Education System faces difficulties about providing them education possibilities. Although the young generation is given at least the minimum level of education in primary and secondary schools the different possibilities provided by their families affect the quality and the quantity of the childrens' education. From the universe of this research (32 primary schools, 10 secondary schools, 16 junior high schools and 8 private high schools) 15 schools have been taken to our sample by the method of layering. From each third class of secondary schools one class has been randomly chosen as a sample. A poll that consists of 34 questions has been formed in order to collect the data During the development of the poll the experts' opinions have been asked and the origin examinations have been found sufficient for the validity of the research. A pre-practice of the poll draft which was formed by the additions of the experts was made and results were examined again and the mistakes have been corrected and the poll was given the last form.