İmam hatip liselerinde Kur'an-ı Kerim öğretiminin verimliliği
- Tez No: 41331
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN PARLATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET İmam-Hatip liselerindeki Kur'an-ı Kerim öğretiminde kurallarına göre Kur'an-ı Kerimi yüzünden doğru olarak okuyabilme ve müfredat programında belirlenen ezberleri yapmış olma gibi özellik ve becerileri öğrencilere kazandırılması hedeflenmiştir. İşte bir anlamda bu hedefin gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemeye çalışan bu araştırma beş bölümden oluşmuştur. ilk bölümde tarih içinde anahatlarıyla Kur'an-ı Kerim öğretim ve metodlarıyla ilgili bilgiler verilmiştir. Son dört bölümde ise, müfredat programında açıklanan Kur'an-ı Kerim dersi genel hedeflerini gerçek leştirme yönünden İmam Hatip liselerindeki Kur'an-ı Kerim öğretiminin verimlilik derecesi anket, test ve mülakat metodlarıyla belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuçta İmam-Hatip Liselerindeki Kur'an-ı Kerim ders müfre datının bilhassa ezberler bakımından öğrencilerin seviyelerine göre ağır olduğu, belirlenen hedeflerin gerçekleşmediği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In thes research, it has been aimed for the Imam-Khatip stu dents to acquire some skills and speciality in the Qur'anic education and the recitation of the Surahs, Which were determined in the cur riculum, according to the rules. In a sehse, this research, which tries to find out whether this aim was realised, consists of five parts. In the first part, there is a dasic information concerning the Quranic teaching and its methods. In the following parts, it has been tried to determine the productivity level of the Quranic teaching in the Imam-Khatib Schoools by the methods of inguiry, testing and inter view. It was necessary to do this in order to realization of the general aims of the Quranic teaching. Finaly, it has been estatblished that Quranic teaching, espe cially from the recitations of the surals point of view, is too heavy for the students. Hence, it has been observed that these aims were not realised.