Los Angeles kenti örneğinde konut üretim süreçlerinin analizi
The Analysis of housing production processes in Los Angeles
- Tez No: 128573
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de Los Angeles, İspanyollar tarafindan 1781 'de bir misyon köyü olarak kuruldu. 1820'li yıllarda Meksika'nın bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte Meksika yönetimine geçen Los Angeles'in ekonomisi 1850'li yıllara kadar rancho adı verilen büyük arazilere dayanmıştır. 1850'li yıllarda, savaşın ardından Amerika'nın California'yı satın almasıyla birlikte bölgede dengeler değişmeye başladı. Amerikan düzeni yeni ve daha dinamik bir ekonomiyi gerektiriyordu. Rancho ekonomisinin çökmesiyle birlikte toprak düzeni de değişmeye ve ekonomik hayat meslek gruplarının oluşturduğu dinamiklerle yürümeye başladı. Anglo-Sakson'laşan Los Angeles'te altyapı sisteminin oluşturulması ilk öncelikti. Konut üretimi ancak iyi bir altyapıyla mümkün olabilirdi. Ulaşım, su, elektrik ve diğer altyapı şebekelerinin inşasıyla birlikte LosAngeles 1850-1930 yıllan arasında hızlı bir kentleşmeye sahne olmuştur. Los Angeles'te tüm bu hizmetler pueblo yıllarının aksine özel girişim tarafindan sağlanmıştır. Bu dönem Los Angeles'te ilk kez gayrimenkul sektörünün olştuğu dönemdir. Arazi geliştiriciler kent üretim süreçlerinde büyük katkı sahibi olmuşlardır ve altyapı girişimcileri birlikte çalışmışlardır. Los Angeles ikinci ve daha büyük atılımım II. Dünya Savaşı'nın ardından, savunma endüstrisinin bölgeye gelmesiyle yaşamıştır. 1940-1970 yıllan arasında Los Angeles geniş çapta bir toplu altkentleşmeye sahne olmuştur. 1970'ler sonrasında gelişen dünya trendleri doğrultusunda Los Angeles'in gelişme hızında bir yavaşlama olsa da sürekli atılım örüntüsü sürmüştür. Bu yıllar, Los Angeles'in yaygın endüstrileşmeden post-fordist üretim süreçlerine geçtiği yıllar olduğu kadar çevresindeki küçük kentler için de hızlı gelişme dönemidir. Kentsel üretim süreçleri açısından dünya metropolleri arasında ayncahklı bir yere sahip olan Los Angeles kimi çevrelerce bir istisna olarak görülürken, kimilerince de 20. yüzyıl kent üretim modelinin prototipi olarak görülmektedir. vuı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT El Pueble de Nuestra Senora la Reina de Los Angeles was founded by the Spanish in 1781 as a mission village. After Mexico declared independence from Spain, Los Angeles' economy under Mexican sovereignty was based on large estates called ranchos. After America purchased California at the end of the war,the balance in the region began to change. American order made a more dynamic economy an obligation. With the collapse of the rancho economy, land use patterns began to change as well as the economy began to be ruled with dynamics formed by the professions. The building of an urban infrastructure was the first priority in Los Angeles with a new Anglo population. Housing developements were only possible with a working infrastructure. With the construction of transportation, water, power and other networks, Los Angeles' urbanization took a rapid start between 1850 and 1930. Unlike the pueblo, all those services in Los Angeles were built by private enterprise. This is the first time in the history of Los Angeles where there is a real-estate sector. Land developers, with the infastructure enterprises took great part in the urban production of LosAngeles. The second and larger boom of Los Angeles occured after the World War II., with the arival of U.S. defense industry to the region. Between 1940 and 1970 Los Angeles saw a great wave of mass suburbanization. With the rising world trends of the 70's, the growth rate of Los Angeles began to drop but the continous boom pattern was sustained. This was a period of transition from industrialization to post-fordist production processes for the region as well as a period of rising growth for the small cities surrounding Los Angeles. Los Angeles having a special place among world metropolises, is sometimes seen as an exception while some see it as a prototype of the 20th century urbanization model. IX