Türkiye'de yatırımların yönlendirilmesinde kredi politikalarının etkinliği (1963-1993)
  1. Tez No: 41336
  2. Yazar: SERDAR ALTINOK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZATEŞLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Ülkelerin kalkınabilmeleri için planladıkları oranda yatırım yapmaları gerekmektedir. Yatırım ise, sadece planlama veya finansman bulma işleminden ibaret değildir. Yatırımın yapılabilmesi için ülkelerin G.S.M.H.'lanndan yeteri kadar tasarruf yapmaları veya kredi olanaklarını geliştirmelerine doğrudan bağlıdır. O halde bunun kabaca iki unsurla desteklenmesi gerektiği söylenebilir. Kalkınmanın finansmanı ve planlanması. Kalkınmanın finansmanı için gelişmiş ülkeler sermaye piyasalarını kullanarak, orta ve uzun vadeli kredi imkanlarını genişletmektedirler. Oysa gelişmekte olan ülkelerde, sermaye piyasaları yeterince gelişmediği için bu ülkelerdeki siyasi otorite yeni arayışlar içine girmektedirler. Nitekim; gelişmekte olan ülkelerde bu sorunun aşılması amacı ile kalkınma ve yatırım bankacılığı olgusu belirmiştir. Çünkü, bu ülkelerde kalkınma hızını belirleyen en önemli unsurlardan biri finansman sorunudur. Bu sebeple, kredi politikaları genel ekonomi politikalarının en etkili bölümünü oluşturmaktadır. Kredilerin seçilen alana veya bölgelere yönlendirilmesi ülke gelişmesi acısından önemli bir problemdir. Bu problemin aşılmasında teşvik ve yönlendirme politikaları ile istenilen veya planlanan hedeflere ulaşmaya çalışılmaktadır. Çalışmamızda, bu konular dikkate alınarak, Türkiye'deki uygulanan kredi politikalarının ampirik olarak hedeflerine ulaşıp ulaşmadığının, analizi yapılmakta ve kredi verilirken karşılaşılan bozukluklara öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is necessary to invest for countries to development. Investment not only consists of planned investment. Investment is regarding to the countries saving percentage as a GDP. The countries must save enough percentage from GNP as a saving and must increase credit possibilities to invest. Thus, in general,it is supported with two factors; the finance of development and its planning. Developed coutries used financial markets expand the middle and long - ter m credit possibilities in order to the finance of Growth. However, in developing counties goverumonts have to find some way because of not enough development of financial markets. As a matter of fact, in order to solve this problem in these countries Development and Investment Backing exist. Because, in these countries, one of very important determinant of the rate of growth is the financial problem. For this reason, credit policy become the most important part of generel economic policies. Distribution of the credit to selected area or region is a problem, for the development of Countries. To cop^ with this problem, incidement and orieantation policies are used to reach the planning targets. In this thesis, with regarding those subjects, whather applying credit policy in Turkey reaches to the targets or not will be analyzled and some suggestions will be made.