M-metrik uzaylarda sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems in M-metric spaces
  1. Tez No: 724181
  2. Yazar: UĞUR SADULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ASLANTAŞ, DR. HAKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında M-metrik uzaylarda Klim-Wardowski tipinde karma küme değerli dönüşümler için bazı sabit nokta sonuçları elde edilmiştir. Böylece metrik uzaylarda sabit nokta teorinin başlangıcı olarak kabul edilen ve matematiğin yanı sıra çeşitli bilim dallarında önemli uygulama alanına sahip Banach büzülme ilkesi literatürde yer alan küme değerli dönüşümler için elde edilen sabit nokta sonuçlarını içerecek şekilde genişletilmiştir. Bunun için öncelikle metrik uzaylarda küme değerli dönüşümler için elde edilen sabit nokta çalışmaları hatırlatılmıştır. Ardından M-metrik uzayların tanımı ve topolojik yapısı ile ilgili bazı özellikler ifade edilerek bu uzaylarda Feng-Liu tipinde küme değerli dönüşümler için elde edilen sabit nokta sonucu ispatsız olarak verilmiştir. Son olarak karma küme değerli dönüşümler için temel sonucumuz ifade ve ispat edilmiştir. Ayrıca bu bölümde elde edilen sonuç önemli bir örnekle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master of science thesis, some fixed point results for Klim-Wardowski type multivalued mappings in M-metric spaces have been obtained. Thus, the Banach contraction principle, which is accepted as the beginning of fixed point theory in metric spaces and has a significant application area in various sciences as well as mathematics, has been extended to include fixed point results for multivalued mappings existing in the literature. Hence, first, the fixed point studies obtained for multivalued mappings in metric spaces have been reminded. Then, recalling the definition and some properties of M-metric spaces, the fixed point result obtained for Feng-Liu type set-valued transformations in these spaces has been given without proof. Finally, our main result for Klim-Wardowski type mixed multivalued mappings has been expressed and proved. Also, the result obtained in this section has been supported by an important example.