Epoksi reçinesi ve kompozitlerinin dielektrik özelliklerinin 25c - 140c sıcaklık aralığında incelenmesi
A study of dielectric properties of epoxy and composites at a temperature range of 25c -140c
- Tez No: 413417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAZİRET DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Her malzeme dielektrik özelliklerine bağlı olan özgün bir elektriksel karakteristik takımına sahiptir. Bu özelliklerin doğru olarak ölçülmesi, kritik tasarım bilgisi sağlaması açısından son derece önemlidir. Bu çalışmada, ilk olarak malzemelerde dielektrik kutuplanma ve kayıp mekanizmaları ile bağlı olduğu faktörler ayrı ayrı ele alınmıştır. Daha sonra polimerler ve epoksi reçinesinin üzerinde durulmuştur. Son olarak da, epoksi reçinesi ve dört farklı kompozitin dielektrik parametreleri paralel plakalı kondansatör metodu ile 5Hz - 13MHz frekans aralığına sahip HP 4192A LF Empedans Analizörü kullanılarak, 25 C - 140 C sıcaklık bölgesinde ölçülmüştür. Ölçümlerden ilgili malzemelere ait dielektrik sabitinin reel ve sanal kısımları ile ac iletkenliklerinin sıcaklıkla değişimi araştırılıp benzer malzemelerin literatür değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Each material has some special set of electrical characteristics depending on the dielectric properties of special material. Correct measurement of these properties is very important to obtain information on critical use of materials. In this work, first of all, dielectric polarizability and loss mechanisms of materials and other related factors affecting these mechanisms were discussed. This was followed by a discussion of polymers and epoxy resin. Finally, epoxy resin and dielectric parameters of four different composites have been measured using parallel plate capacitor method by means of HP 4192A LF Impedance Analyser, which has a frequency range between 5 Hz- 13 MHz, at a temperature range from 25 C to 140 C. Change of real and imaginary parts of dielectric constants and ac conductivity of materials with temperature have been studied and then compared to data in literature for similar materials.