Koroner arter sendromlu hastalarda Chlamydophila pneumoniae, sitomegalovirüs ve hs-CRP'nin değerlendirilmesi
The relation between Chlamydophila pneumoniae and cytomegalovirus infection and hs-CRP in coronary atherosclerosis patients
  1. Tez No: 413418
  2. Yazar: SERAP SÜZÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT AKSARAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Koroner ateroskleroz gelişiminde zorunlu hücre içi bakterilerin ve bazı virüslerin rolü olabileceği belirtilmektedir. Bu çalışma koroner ateroskleroz ile Chlamydia pneumoniae (CP) ve Sitomegalovirüs (CMV) enfeksiyonları arasındaki ilişkiyi araştırmak için yapılmıştır. Çalışma grubunda yer alan 100 hastanın 25'i kadın, 75'i erkek, kan donörlerinden oluşan kontrol grubundaki 100 sağlıklı kişinin 26'sı kadın 74'ü erkektir. CP'ye özgü IgG tipi antikorlar 67 hastada pozitif bulunmuştur. Kontrol grubundaki sağlıklı kişilerde ise CP'ye özgü IgG antikorları 33 kişide pozitif bulunmuştur. CMV IgG antikor hasta grubunun tümünde pozitif bulunurken kontrol grubunun 85'inde pozitif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been pointed out that the obligatory intracellular bacteria and some viruses may cause coronary atherosclerosis. This study was conducted to explore the relation between Chlamydia pneumoniae (CP) and Cytomegalovirus (CMV) infection and coronary atherosclerosis. Test group of 100 patients consists of 25 females and 75 males. Control group of 100 healthy blood donor volunteers consists of 26 females and 76 males. It was found that lgG antibodies specific to CP were seropositive in 67 patients while those antibodies were seropositive in 33 healthy volunteers. Besides, it was also found that“CMV lgG positive”was positive in entire patients while it was positive in 85 of control group.