Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde şiddet eğilimleri ve öğrencileri şiddete yönlendiren çevre faktörleri
Violence tendencies and environmental factors that lead students to violence in environmental and technical Anatolian high schools
- Tez No: 588434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsan doğası en iyi davranış ve en kötü davranışları gösterebilecek bir potansiyele sahiptir. İnsan doğasında bulunan potansiyellerden birisi de şiddet eğilimidir. Şiddete kaynaklık eden birçok faktör bulunmaktadır. Şiddetin görüldüğü yerlerden birisi de okullardır. Okullarda şiddetin araştırılması önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı İstanbul ili Pendik ilçesinde bulunan mesleki ve teknik Anadolu liselerinde ki öğrencilerin şiddet eğilimlerini icelemektir. Bu araştırma, tarama modelinde yapılmış nicel desenli bir çalışmadır. Araştırma örneklemi İstanbul ili Pendik ilçesindeki meslek liseleri arasından tabakalı örneklem yöntemi ile belirlenmiş 360 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen ortalama örneklemdeki öğrencilerin şiddet eğiliminin düşük düzeyde olduğunu değerlendirilmiştir. Erkeklerin şiddet eğilimi anlamlı düzeyde kızlardan yüksek çıkmıştır. Farklı okullardaki öğrencilerin şiddet eğilimi düzeyi arasında anlamlı farklılaşmalar tespit edilmiştir. Orta alt sosyo ekonomik çevreden gelen öğrencilerin şiddet eğilimi orta ve ortaüst sosyo-ekonomik düzeyden gelen öğrencilerden anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır. Bazı bölümler arasındaki şiddet eğilimleri istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Human nature has the potential to show the best behavior and the worst behavior. One of the potentials in human nature is the tendency to violence. There are many factors that are the source of violence. Schools are one of the places where violence is observed. Investigation of violence in schools is important. The aim of this study is to investigate the violence tendencies of students in vocational and technical Anatolian high schools in Pendik, Istanbul. This research is a quantitative pattern study conducted in the screening model. The research sample consists of 360 high school students who were selected from the vocational high schools in Pendik, Istanbul. The mean intensity of the students that took place in the study was low. The violent tendency of males was significantly higher than females. Significant differences were found between the violence tendency level of the students in different schools. The violence tendency of the students from the lower socio-economic environment was significantly higher than the students from the middle and upper socio-economic levels. Violence trends among some sections show statistically significant differences.