B. Russell'in eğitim felsefesinin bir analizi
- Tez No: 41351
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bertrand Russell'in eğitimle ilgili görüşleri, kendi eserlerine uygun biçimde gruplandırılarak iki bölümde ele alınmaktadır. Birinci bölümde ilkin, Russell'in eğitim anlayışı konu başlığında, eğitim anlayışı üzerinde durularak, genel bir değerlendirilmesi yapılmaktadır. Sonra sırasıyla, çocuk ve eğitimi konu başlığında, yeni dünyaya gelen çocuğun eğitim açısından durumunun değerlendirilmesi, yetişkinlerin çocuğu algılayışı, çocuğun yetişkinleri algılayışı, çocuk eğitiminde ailenin, anne-babanın önemi gibi konular; öğretmenlik konu başlığında ise, öğretmenlik mesleğinin genel durumu, çalışma koşulları, görevi, nitelikleri, öğretmen tipleri ve öğretmende çocuk sevgisi gibi konular ve bu bölümde son olarak da, öğrenme konu başlığında, öğrenmenin eğitimle bağlantısı, öğrenmenin isteyerek gerçekleşmesi, öğrenmenin merakla ilişkisi, öğrenmede ilgi ve dikkatin sağlanması, öğrenmenin öğretimle bağlantısı gibi konular Russell'in görüşleri çerçevesinde tartışılmaktadır. İkinci bölümdeyse önce, kişilik eğitimi konu başlığında, ideal kişiliğin özellikleri, kişiliğin oluşumu gibi konular; ahlak eğitimi konu başlığında ise, ahlak eğitiminin gerekliliği, nasıl yapılması gerektiği, çocuk sayısının ahlak eğitimine etkisi, adalet, erdemlilik, yalan gibi konular; disiplin, ceza korku konu başlığında, disiplinin eğitimdeki yeri, 1 gerekliliği, ceza ve eğitimdeki yeri, korku ve korkunun öğrenilmesi, önlenmesi gibi konular; konularla, son olarak da, cinsel eğitim konu başlığında, cinsel eğitimin nasıl ele alınması gerektiği, merak duygusu ve nasıl giderileceği gibi konular Russell'in düşünceleri doğrultusunda incelenerek, özellikle Rousseau, Kant, Dewey ve Piaget gibi düşünür, filozof ve eğitimcilerin görüşleriyle tartışılarak, eleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bertrand Russell's views about education are being examined within two sections in accordance with his work. Firstly, Russell'is understanding has been explained and a general evaluation has been made under the title of“Russell's Understanding of Education”. Then, the following topics have been discussed within the framework of Russell's ideas: status of newborns from educational point of view, adults, perceptions of the child, child's perceptions of the adults, significance of the families, parents in child education, general status of teaching profession, teachers working conditions, tasks and characteristics, teacher types, teacher's love for children, relations between learning and education, purposive learning, relations between learning and curiosity, gaining interest and attention, relating learning and instruction. Topics examined in the second section from Russell's point of view and making comparisons with the ideas of thinkers, philosophers and educators like Rousseau, Kant, Dewey and Piaget are: ideal personality traits, formation of personality, necessity of morals education, requirements to deliver moral education, effects of number of children on moral education, justice, virtue and lie, place and necessity of discipline in education, punishment and its place in education, fear, learning fear and preventing it, love, kinds of love, place of love in education, how to offer sexual education, curiosity and ways to fulfill curiosity.