Katalaz enziminin kerevizden (Apium graveolens) saflaştırılması
Purification of catalase from celery (Apium graveolens)
- Tez No: 413527
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada katalaz enzimi ilk kez kerevizden saflaştırılmış ve karakterizasyonu yapılmıştır. Saflaştırılan katalaz enziminin molekül ağırlığının 237 kDa olduğu ve 58 kDa ağırlığında 4 eşit alt birimden oluştuğu belirlenmiştir. Kereviz (Apium graveolens) katalazının optimum sıcaklığının 30 °C ve optimum pH'ının 7,5 olduğu bulunmuştur. Katalaz enziminin depolama kararlılığı için belirli derişimlerde gliserol çözeltisi hazırlanmış ve enzim bu çözeltilerde bekletilmiştir. En yüksek kararlılığın % 20 gliserol çözeltisi içinde olduğu belirlenmiştir. Katalazın termal kararlılığının da 25 °C' de daha iyi olduğu bulunmuştur (% 28). Km ve Vmax değerleri Hidrojen peroksit substratı için sırasıyla 27,5 mM ve 87 U/mg protein olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, catalase enzyme was purified from celery leaves and characterizated. The molecular weight of the purified enzyme was estimated as 236 kDa and the enzyme was consist of four identical subnits with the molecular weight of 59 kDa each. The optimal temperature and pH were found 30°C and 7,5, respectively. Different glycerol solutions were prepared for storage stability of this enzyme and it was incubated in this solutions. The highest storage stability of this enzyme was determined in 20 % glycerol solution. Catalase enzyme showed better thermal stability (28 %) at 25°C than 40°C. Km and Vmax values were 27,5 mM and 87 U/mg protein respectively towards hydrogen peroxide.