Delphinidin chloride bileşiğinin in vitro genotoksik ve antigenotoksik etkileri
In vitro genotoxic and antigenotoxic effects of delphinidin chloride compound
  1. Tez No: 413530
  2. Yazar: MEHMET TAHİR HÜSUNET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASRİ İLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, birçok bitkideki antosiyanidin bileşeni olan delphinidin chloride'in insan periferal lenfositlerinde in vitro genotoksik/antigenotoksik ve sitotoksik etkilerini araştırmaktır. Çalışmada delphinidin chloride'in 25, 50, 75 ve 100 μM'lık konsantrasyonları 24 ve 48 saatlik muamele sürelerinde denenmiştir. Ayrıca test maddesine ilaveten bilinen bir klastojenik ajan (MMC) kullanılarak olası antigenotoksik potansiyel saptanmaya çalışılmıştır. Delphinidin chloride'in genotoksik/antigenotoksik etkisi, kromozom anormalliği (KA) ve mikronükleus (MN) testleriyle, sitotoksik etkisi de mitotik indeks (MI) ve nükleer bölünme indeksinin (NBI) saptanmasıyla belirlenmiştir. Ayrıca total oksidan ve total antioksidan seviyeleri spektrofotometrik yöntemle saptanmıştır. Çalışmamızda tek başına delphinidin chloride, sağlıklı insan periferal lenfositlerinde hiç bir konsantrasyon ve sürede kromozom aberasyonu ve MN oluşumunu önemli düzeyde etkilememiştir. Öte yandan delphinidin chloride MMC'nin neden olduğu KA bulgularını 24 saatlik muamelede önemli şekilde baskılamıştır. Test maddesi mitotik indeks ve nükleus bölünme indekslerini bütün konsantrasyon ve sürelerde (24 ve 48 saat) hiçbir şekilde etkilemediği ortaya çıkmıştır. Delphinidin chloride bütün konsantrasyon ve sürelerde (24 ve 48 saat) toplam oksidan seviyesini (TOS) sadece en yüksek konsantrasyonda artırmış. Toplam antioksidan seviyesini (TAS) ise bütün konsantrasyon ve sürelerde (24 ve 48 saat) en düşük konsantrasyon hariç bütün varyantlarda önemli düzeyde yükseltmiştir. Sonuç olarak test maddesi özellikle 24 saatlik uygulamalarda oksidatif stresi anlamlı şekilde azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate in vitro genotoxic and antigenotoxic effect of Delphinidin Cloride which is main compound of colour pigment of various plants in human peripheral blood lymphocytes. In the study, 25, 50, 75 and 100 μM concentrations of Delphinidin Cloride were tested for 24 or 48 hours treatment periods. Furthermore a known clastogenic agent (MMC) were used to detect possible antigenotoxic potential in addition to test substance. Genotoxic and antigenotoxic effect of Delphinidin Cloride was determined with chromosome aberration (CA) and micronucleus tests and cytotoxic effect of Delphinidin Cloride was determined with mitotic index (MI) and nuclear division index (NDI). Also, total oxidant and antioxidant values were determined by spectrophotometric method. In our study, Delphinidin Cloride with alone did not affect CA and MN formation in human peripheral blood lymphocytes both all concentrations and treatment periods. On the other hand Delphinidin Chloride significantly decreased CA findings in 24 hours treatment caused by MMC. Test substance did not affect mitotic index (MI) and nuclear division index (NDI) both all concentrations and treatment periods. Delphinidin Chloride increased total oxidant capacity only the highest concentration for 24 and 48 hours treatment period. Total antioxidant capacity increased significantly both all concentrations and treatment periods except the lowest concentration. As a result, test substance significant changes in oxidative stress index especially for 24 hours period treatment.