Bilgisayar kontrollü ağızlık açma ve desenlendirme yapabilen bir yarı-otomatik numune kumaş dokuma tezgâhı tasarımı, geliştirilmesi ve prototip imalatı
Design, development and making prototype of a semi-automatic sampling weaving loom with computer-controlled shedding and patterning
- Tez No: 413541
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Engineering Sciences, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Tez çalışmasında ülkemizde en yaygın kullanılan numune dokuma tezgâhları olan, yarı-manuel kullanımlı armürlü ağızlık açma sistemine sahip olan Gülas dokuma tezgâhlarının yapılan AR_GE çalışmalarıyla bilgisayar kontrollü ağızlık açma mekanizmalı olarak tasarımı, geliştirilmesi, prototip imalatı gerçekleştirilmiş ve imalatı yapılan prototip numune dokuma tezgâhı ile üretim performansına yönelik çalışmalar yapılmıştır. Projede esas alınan ağızlık açma sisteminin konumuna göre gövde ve gövde üzerindeki hareketli veya hareketsiz tüm taşıyıcı ve işlevsel özelliği olan parçalar ve elemanlar yeni boyutlarda veya farklı görünümde tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Akabinde armür mekanizmalı manuel dokuma tezgâhına göre daha üst düzey özelliklerde geliştirilmiş yeni bir ticari ürün ortaya çıkmıştır. Bu makinenin ağızlık açma fonksiyonlarını yönetebilen bir Dokuma Desen Tasarım Programı DELPHI XE5 sürümü kullanılarak geliştirilmiştir. Geliştirilmiş olan Dokuma Desen Tasarım Programı yalnızca makine fonksiyonlarını yönetmekle kalmayıp aynı zamanda ayrı ve bireysel olarak dokuma desenleri ve üretim planlamasına yönelik çalışmalar için de kullanılabilmektedir. Geliştirilmiş olan prototip tezgâhın ve desen tasarım programının üretim performansının değerlendirilmesi amacıyla seçilmiş örgü tiplerinde numune kumaş üretimleri gerçekleştirilmiş ve kumaşların dokuma süreleri ile yapısal özelliklerine ait sonuçlar grafiklerle ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thesis study involves designing, improving and making a prototype with having computer-controlled shedding, weaving design and patterning as a new version of the semi-automated punched-card sampling loom, manufactured by Gulas-Machine (Istanbul) and making production performance tests of this machine. Main frame and all of the machine elements on the main frame were designed and improved in new sizes and different view. After designing and improving stages a new commercial product with higher spesifications comparing with the semi-automated punched-card sampling loom has been made. A Woven Pattern Design Program that can manage the shedding function of this machine, was developed with DELPHI XE5 version. The developed Woven Pattern Design Program, not only manage the machine functions but also it can be used for individual studies for the weaving patterns and production planning. To evaluate the production performance of the improved prototype loom and woven pattern design program samples were woven in selected weave types. The results of weaving periods and structural characteristics of the samples were shown in graphs.