Palm bazlı kakao yağı ikamesi yağ ürünleri üretimi
Production of palm based cocoa butter like fats
- Tez No: 413543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN KEÇELİ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kakao yağı ikamesi yağların üretiminde maliyetinin ucuz olması ve kolesterol içermemesi nedeniyle, palm yağı kullanılmaktadır. Bu araştırmada, kimyasal interesterifikasyon metodu ile, tam hidrojene palm kernel olein yağından sodyum metilat kullanılarak palm bazlı kakao yağı ikamesi yapılandırılmış yağ üretilmiştir. Elde edilen palm bazlı interesterifiye kakao ikamesi yağların erime noktası, katı yağ içeriği, kırılma indisi, serbest yağ asidi içeriği, yağ asidi profili ve renk değerleri belirlenmiştir. Palm kernel olein yağı kullanılarak erime özellikleri ve katı yağ içeriği açısından kakao yağına benzeyen kakao yağı ikamesi palm bazlı yağlar optimum % 0,20 katalizör konstrasyonu kullanıldğında elde edilebildiği bulunmuştur. Kimyasal olarak interesterifiye edilmiş palm bazlı kakao yağı ikamesi yağlar çikolata ve şekerleme sanayinde ikame olarak kullanılabilir. Kakao ikamesi yağlar şekerleme sanayiinde % 100'e kadar ikame olarak kullanılabilir. Kakao yağının şekerleme ürünlerinde ikamesi üretim maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilecektir.
Özet (Çeviri)
Palm oil has been used due to its low price and zero cholesterol level to produce cocoa butter like fats. The aim of this study was to poduce structured cocoa butter substitute from palm kernel olein oil by using various proportions of sodium methylate as catalyst via chemical interesterification. Fully hydrogenated palm kernel olein used for production of cocoa butter like fats. Palm based cocoa butter like fats were evaluated with regard to their melting point, solid fat content, refractive index, free fatty acid, colour and fatty acid profiles. The results showed that in terms of melting point and solid fat content of cocoa butter like fats could be produced by using 0.20 % catalyst concentration. Chemically interesterified palm kernel olein oil may be useful in the confectionary industry as a partial cocoa butter replacement. Replacement of cocoa butter could reduce the costs of confectionary manufacturers. Cocoa butter like fats can be use up to 100 % at confectionary industry. The product cost could be extensively reduced by using cocoa butter like fats instead of cocoa butter in confectionary industry.