Influence of emulsifier type on the stabilization of palm olein double emulsion (W/O/W)-based delivery systems for reduced calorie foods
Farklı emülgatörlerin palm olein çoklu emülsiyonları (S/Y/S) stabilitesine etkisi ve bu emülsiyonların bazı aktif bileşenler için taşıyıcı sistem olarak kullanılması
  1. Tez No: 485214
  2. Yazar: GAMZE HANBEYOĞLU AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERAAT ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Bilim ve Teknoloji, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Science and Technology, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, daha sonra fırıncılık ürünlerinde kalori düşürmek amacı ile kullanılmak üzere palm-bazlı su-içinde-yağ-içinde-su (S/Y/S) çoklu emülsiyonu sentetik emülgatörler ile doğal kaynaklı emülgatörler kullanılarak çalışılmıştır. Tekli yağ-içinde-su (S/Y) emülsiyonu için lesitin ve PGPR değerlendirilirken, çoklu su-içinde-yağ-içinde-su (S/Y/S) çoklu emülsiyonu için sodyum kazeinat (SC) ve SSL (Sodium stearoyl lactylate) değerlendirilmiştir. Tekli emülsiyonlar partikül boyutu, partikül yükü, ara yüzey gerilimi analizleri ile karakterize edilirken, çoklu emülsiyonlar partikül boyutu, partikül yükü, ara yüzey gerilimi, yerçekimi stabilitesi, reoloji, ve emülsiyon verimi analizleri ile karakterize edilmiştir. Son olarak 7 gün sonunda çoklu emülsiyon stabilitesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, W/O/W double emulsion system is studied comparing the natural emulsifiers with synthetic ones to form a stable palm-based double emulsion which will be latter applied in bakery products to reduce the calorie by a physical method. While, lecithin and PGPR is examined for simple W/O emulsions, sodium caseinate and SSL is examined for double W/O/W emulsions. The simple emulsions are characterized by droplet size, droplet charge and interfacial tension measurements. On the other hand, the double emulsions are characterized in terms of droplet size, droplet charge, interfacial tension, gravitational stability, rheology, and emulsion efficiency. Finally, storage stability of the double emulsions are analyzed after 7 days.