Çalışanlar açısından özelleştirme-sendikalaşma ilişkisi
The Relationship between privitization-unionization from the aspect of employees
  1. Tez No: 41357
  2. Yazar: HÜLYA (DEMİRALP) AFŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NÜKHET AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
oz Türkiye'de ekonomik bir sistem tercihi olarak ortaya çıkan özelleş tirme, kapsamı ve amaçlarıyla pek çok sorunu da beraberinde getirmek tedir. Tezin amacı, endüstri ilişkilerinde taraflardan biri olan sendikaların, özelleştirme uygulamalarından ne şekilde etkileneceğini ortaya koymaktır. Sonuca ulaşabilmek için, önce özelleştirme ve özelleştirmeye konu olan KİT'ler, tarihi gelişimi, sorunları ve özelleştirme gerekçeleri ele alınmakta; buradan hareketle bu kuruluşlarda faaliyet gösteren sendi kaların, özelleştirme uygulamalarından nasıl etkileneceği araştırılmakta dır. Daha sonra, özelleştirme-sendikalaşma ilişkisine örnek teşkil etmesi açısından TURBAN TURİZM İŞLETMELERİ A.Ş.-Bodrum Marina'da bir anket uygulaması yapılarak konuya açıklık getirilmektedir. Gerçekleştirilen ankette, Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT)'nin kaynaklarını kötüye kullandığı, aşırı istihdam yarattığı sonucu elde edilmektedir. Ayrıca çalışanlar, özelleştirme uygulamaları sonucu işsiz kalacakları endişesini taşımaktadırlar. Özelleştirmenin bir başka olumsuz etkisi de sendikalar açısından incelenmektedir. Özelleştirme, kısa dönemde çalışma hayatında sendikal faaliyetleri daraltıcı ve sendikalaşma oranını düşürme yönünde bir rol oynamaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Privatization has revoked as an economical preference (alternative) system in Turkey. Clarifying how the unions, which are one of the two sides in industrial relations, will be affected by the privatization practices in this thesis. In order to reach to the conclusion, first of all, privatization, the historical development and the problems of Public Enterprises (KIT) which are in the scope of privatization are examined together with the reasons for their privatization, and judging from this; it is looked into how the unions which function at these institution will be affected by these privatization practices. A questionnaire has been given to TURBAN TURİZM İŞLETMELERİ A.Ş. so as to be a sample for the relation between unionization and privatization. According to the results of the questionnaire it is observed that sources of the Public Enterprises (KIT) are spoiled and also this has caused an over employment. In addition to this, employees are anxious about losing their occupation. Another side effect of privatization is still being investigated considering the unions. Privatization in short terms has a role of decreasing the functions of the unions and the rate of unionization in the field of occupation. V