Adana kent merkezi için kükürt dioksit kirlenmesi ile meteorolojik koşullar arasındaki ilişkinin mevsimsel değişiminin istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmesi
Statistical evaluation of seasonal relationship between sulphur dioxide pollution levels in Adana city centre and meteorological conditions
- Tez No: 413578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAYHAN BEKİR ERSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Adana İli merkezindeki Valilik hava kalitesi ölçüm istasyonundan alınan ve önemli bir hava kirleticisi olarak tanımlanan SO2 (kükürt dioksit) verilerinin meteorolojik parametrelerden sıcaklık, basınç, nem ve rüzgar hızı ile ilişkisi Minitab17™ programıyla istatistiksel analizleri yapılmak suretiyle mevsimsel olarak incelenmiştir. Çalışma dönemi Haziran 2012-Haziran 2014 arasında 8 dönemi (mevsimi) kapsamaktadır. Dönemsel verilerin regresyon analizinde bu 8 dönemden 7 tanesinde SO2 hava kirleticisinin meteorolojik koşullardan rüzgar hızı hariç en az biriyle ilişkili olduğu görülmüştür. İlişki tespit edilen 7 dönemin 6 sında sıcaklığın, 3 ünde basıncın ve nemin etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between an important air pollutant, SO2 (sulphur dioxide), data collected at the air quality measurement station of Governship located at the city center of Adana and parameters such as temperature, pressure, humidity and wind speed were evaluated seasonally by statistical analyses using Minitab17™. The study covered 8 periods (seasons) between June 2012 and June 2014. In 7 out of 8 periods, the regression analyses of periodical data revealed that SO2 in the air was related with at least one of the meteorological conditions, except wind speed. 6 out of 7 related periods, it was obviously seen that the temperature was influential, and in 3 of the periods the pressure and humidity were influential.