Kavak kaplama ile üretilen tabakalı kaplama kerestelerin cam elyaf dokuma kullanılarak güçlendirilmesi
Reinforcement of laminated veneer lumber produced from poplar veneer by using woven glass fiber
  1. Tez No: 413592
  2. Yazar: HAMİT ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR CİHAD BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tabakalı kaplama kereste (TKK), kaplama esaslı yapısal kompozit kerestelerden birisidir. TKK Amerika, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerinde masif kerestenin yerine özellikle bina inşaatlarında fazlaca kullanılmaktadır. Dünyada, TKK üretiminde duglas göknarı, bazı çam türleri, ladin ve kavak türleri gibi düşük yoğunluğa sahip ağaç türleri kullanılmaktadır. Ancak, düşük yoğunluğa sahip odunların mekanik özellikleri de düşüktür. TKK yük taşıyan bir malzemedir. Yüksek mekanik performansa sahip olması gerekir. Bu çalışmada, I-77/51 kavak klonundan elde edilen kaplamalardan fenol formaldehit tutkalı kullanılarak TKK ve cam elyaf dokuma desteği ile güçlendirilmiş TKK (GTKK) levhaları üretilmiştir. Bir kontrol grubu ve 3 deney grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubunda cam elyaf dokuma kullanılmamıştır. GTKK levhaları 3 farklı kombinasyon da üretilmiştir. Deney gruplarında cam elyaf, yüzeylerde (A grubu), tüm tutkal tabakalarında (B grubu) ve yüzeylerde ve bitişik tutkal tabakalarında (C grubu) kullanılmıştır. TKK ve GTKK levhalarının su alma ve kalınlığına şişme yüzdeleri, yoğunluk gibi fiziksel özellikleri ve eğilme direnci, elastikiyet modülü, şok direnci ve çekme-makaslama direnci gibi mekanik özellikleri araştırılmıştır. Elde edilen verilere göre, cam elyaf dokuma desteğinin levhaların yoğunluğunu, elastikiyet modülünü ve şok direncini önemli derecede artırdığı, çekme-makaslama direncini, kalınlığına şişme ve su alma yüzdelerini azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Laminated Veneer Lumber (LVL) is one of the veneer based structural composite lumbers. LVL is used too much, especially in building construction in America, Canada and some European countries instead of the solid lumber. In the World, low density tree species are used such as Douglas fir, some pine species, spruce and poplar clones in the production of LVL. However, the mechanical properties of low density wood are also low. LVL is a load-bearing material. It has to have high mechanical performance. In this study, laminated veneer lumber (LVL) and reinforced LVL (RLVL) with woven glass fibers were produced from poplar veneers (I-77/51) using phenol formaldehyde as the adhesive. One control group and three experimental groups were produced. Woven glass fiber was not used in the control group. RLVL was produced three different combinations. In the test groups, woven glass fiber was used on the surface (Group A), in adhesive layers (Group B) and only on the surfaces and adjacent adhesive layers (Group C). Tests were performed on LVL and RLVL to investigate modulus of rapture, modulus of elasticity, tensile-shear strength, impact bending, density, thickness swelling and water absorption percentages. According to obtained data; it was determined that the reinforcement with woven glass-fiber significantly increased density, modulus of elasticity, and impact bending, and decreased the tensile-shear strength, thickness swelling and water absorption percentages.