Andız (Juniperus drupacea Labill.)'ın tohum özellikleri
The seed characteristics of syrian juniper
  1. Tez No: 413593
  2. Yazar: ZEYNEP YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER UZUN, PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Andız (Juniperus drupacea Labill.)'ın tohum özellikleri araştırılmıştır. Kahramanmaraş, Mersin ve Adana illerinden kozalak temin edilmiştir. Laboratuarda kozalak ve tohumun morfolojik özellikleri ve tohumun çimlenme özellikleri araştırılmıştır. 12 hafta soğuk katlama uygulamasından sonra tohumlar 8, 12, 16 ve 20 °C'de çimlenme testlerine alınmıştır. 8 hafta katlama görmüş ve katlamasız tohumlar 24 saat 100 ppm ve 500 ppm GA3 çözeltisine bırakılmıştır. Kimyasal analizler yapılarak andız tohumunun kimyasal yapısı ortaya konmuştur. Ayrıca doğal popülasyonlar ziyaret edilerek andız ağacının gelişimi ve gençleşmesi ilgili gözlemler yapılmıştır. Ortalama kozalak uzunluğu 22,49 mm, kozalak çapı 20,86 mm, kozalak ağırlığı 4,659 gr; ortalama tohum boyu 10,07 mm, tohum genişliği 3,30 mm, tohum kalınlığı 2,77 mm ve tohum ağırlığı 0,04 gr bulunmuştur. Tohumların ortalama 1000-tane ağırlığı 44,66 gramdır. Katlama işlemleri içinde en yüksek çimlenme yüzdesine ılık ve soğuk katlama sonrasında ulaşılmıştır. En yüksek çimlenme yüzdesi Kahramanmaraş orijininde (%80,67) görülmüştür. Sıcaklık denemelerinde en yüksek çimlenmeye 12 °C'de ulaşılmıştır. 8 hafta katlama görmüş 500 ppm hormon çözeltisine bırakılan tohumlarda da çimlenme yüzdesi oldukça yüksek (% 83,3) çıkmıştır. Andız tohumuna yapılan ham yağ analizi sonucunda ortalama ham yağ oranı %51,97 bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the seed characteristics of Juniperus drupacea Labill. were investigated. The cones were collected from Kahramanmaraş, Mersin and Adana provenances. The cones and seeds morphological characteristics and seed germination traits were researched in the laboratory. To examine the germination behaviour of J. drupacea seeds at different temperatures, germination tests were applied at 8 °C, 11 °C, 16 °C, and 20 °C after 12 weeks prechilling treatments. The seeds prechilled 8 weeks and fresh non-prechilled seeds were soaked at 100 ppm and 500 ppm GA3 solutions at 24 hours. Chemical analyses were done to reveal the chemical composition of the seed. The populations in the region were also observed in terms of seedling development and natural regeneration. The average cone length, cone diameter, and cone weight were 22,49 mm, 20,86 mm 4,659 g, respectively. The average seed length, seed widdth, seed thickness, and seed weight were measured as 10,07 mm, 3,30 mm, 2,77 mm and 0,04 g, respectively. The average 1000-seed weight was 44,66 g. The highest germination percentage was obtained after warm and cold stratification in all prechilling treatments. Kahramanmaraş provenance demonstrated the highest germination rate (% 80,67). The highest germination percentage was obtained at 12 °C in temperature tests. The seeds prechilled 8 weeks and soaked 500 ppm GA3 also demonstrated high germination percentage (% 83,3). The results of crude oil analyses showed that average crude oil rate in the seed was % 51,97.