Isolation and identificationof multi drug resistant acinetobacter baumannii in the clinical samples
Çoklu ilaçlara dirençlı Acinetobacter baumannii'lerın klinik örneklerden izolasyon ve identifikasyonu
  1. Tez No: 413600
  2. Yazar: ÖMER ALİ NANIQ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, Haziran-2014-2015 tarihleri arasında Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde bulunan Central Health Laboratory ve Burn and Plastic Surgery Hospital/Emergency isimli hastanelerinde; çeşitliklinik örneklerinden Acinetobacterbaumannii bakterilerini izole ve identifiye ederek, suşların antibiyotik duyarlılıklarını belirlemekti.Suşların izolasyon ve identifikasyonlarında, klasik yöntemler ve VITEK 2 (bioMérieux, Fransa) otomatize sistemi kullanılmıştır. A.baumanniisuşunun klinik örneklere göre dağılımı;400 yanık yarası ,170 yara eksudatı, 130 idrar ve 30 kulak örneği şeklindeidi. Toplam 730 klinik örneğin 80'inden A. baumannii izole edildi.İzole edilen suşların %100.0'ı ampicillin/sulbactam, pipracillin ve colistine duyarlı iken,%97.5'iceftazidime,% 96.25'ici profloxacin vegentamicin, % 93.75cefepime, % 91.25 imipenem ve meropenem, % 87.5tetracycline, % 78.75 levofloxacin, % 75cefoperazone/sulbactam, % 66.25 netlimicin,% 43.75 amikacin, % 11.25 tigecyclineve % 9 trimethoprim/sulfamethoxazole duyarlılık oranında bulundu. Çalışmamızda, hastanelermizden izole edilen A. baumannii suşlarına in-vitro etkinliği en duyarlı antibiyotik kolistindir.İzolatların, beta lactam grubu antibiyotiklere, karbapenemlere ve diğer antibiyotiklere direnç oranlarının yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to isolation and identification of Acinetobacterbaumannii from different clinical samplesfrom Central Health Laboratory and Burn and Plastic Surgery Hospital/Emergency in Sulaimani city, in North Iraq, between June 2014 and June 2015. The strains were isolated and identified by the conventional methods and VITEK 2® (bioMérieux, France) automated system and multi-drug resistance of the bacteria to determine with antimicrobial susceptibility tests.The strains were isolated from the following clinical samples (730): 400 burn, 170wound exudates, 130 urine and 30 ear samples. 80 A. baumannii isolated from total 730 clinical samples.A. baumannii strains tested were susceptible to ampicillin/sulbactam (100%), pipracillin (100%),colistin (100%) levofloxacin(78.75%), ceftazidime(97.5 %), ciprofloxacin (96.25%), cefepime(93.75%), gentamicin (96.25%), imipenem(91.25%), meropenem(91.25%), tetracycline(87.5%), cefoperazone/sulbactam(75%), netlimicin(66.25%), amikacin(43.75%),tigecycline(11.25%) andtrimethoprim/sulfamethoxazole (9%) in respective percentages. It was concluded that colistin was the most effective antibiotic for A. baumannii isolated in our Hospitals. High rates of resistance to beta-lactam antibiotics including carbapenems, and other antibiotics were remarkable.