Kahramanmaraş ili badem ağaçlarında bakla zınnı Epicometis hirta (Poda, 1761) (Coleoptera: Scarabaeidae)'nın farklı tuzaklarla yakalanma etkinliğinin araştırılması
Investigation of the affect of catching blossom beetle Epicometis hirta (Poda, 1761) (Coleoptera: Scarabaeidae) on almond trees with different trap types in Kahramanmaras province
- Tez No: 413601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MURAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Karacasu Yöresi sınırları içerisinde bulunan 172 dekar Ferragnes ve Ferraduel çeşidi badem (Prunus amygdalus Batsch) bahçesinde Şubat 2015 ile Haziran 2015 tarihleri arasında farklı tuzak tipleri ile Epicometis hirta (Poda, 1761)'nın yakalanma etkinliğinin araştırılması üzerine yapılan bu çalışmayla farklı tipteki tuzakların etkisi incelenmiştir. Çalışmada 4 tuzak tipi kullanılmıştır. Toplam 35 tuzakla yapılan 12 sayım sonucunda 8.762 adet Epicometis hirta'ya (Poda, 1761) rastlanmıştır. Zararlının en fazla huni tipi tuzaklara yöneldiği tespit edilmiştir. Ayrıca zararlının Mart ayının ilk haftasında günlük hava sıcaklığının ortalama 9-10 °C olduğu zamanlarda çıkış yapmaya başladığı, Mart ayının sonu ile Nisan ayı ortasına kadar olan süreçte populasyonunun en yoğun olduğu tespit edilmiştir. Bu bölge için zararlının, bitkinin fenolojik dönemi olarak çiçeklerine zarar yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to observe the affect of different trap types on catching activities of Epicometis hirta (Poda, 1761) in a 172 Ferragnes and Ferraduel varieties almond trees (Prunus amygdalus Batsch) orchard between February 2015 and June 2015 in Karacasu, Dulkadiroğlu, Kahramanmaraş. Four different types of trap were used in the study. Total of 8.762 Epicometis hirta (Poda, 1761)) were catched at the end of 12 countings in 35 traps totally. It was observed that insect pests were mostly tend to prefer the cone shape traps.. Beside, it was also observed that insect pests appeared in the first week of March when the daily temperature was about 9-10°C or above at the end of March and the middle of April. During this times in this region, the population was on peek and concequentely they damage plant in florescence of phenological period.