Küçük ve orta ölçekli işletmelerde ihracatın geliştirilmesinde çok ortaklı ihracat şirketleri ve Özbekistan için bir model önerisi
  1. Tez No: 41364
  2. Yazar: ABDURAŞİD RASULMUHAMMEDOV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Son yıllarda dünya ekonomik konjekturunda önemli değişiklikler gözlemlenmektedir. Bir taraftan bağımsızlık ve milliyetçilik akımı sonucunda bazı ekonomik birlikler (Sovyetler Birliği) sona ererken, diğer taraftan global rekabet ve dış rekabete karşı yeni korumacılık akımının sonucunda NAFTA, AB gibi ekonomik birliklerin önemi artmaktadır. Bir çok ülkelerde bu birliklerin içinde yer almak için mücadele vermektedir. Uzun yıllar Sovyetler Birliği'nde uygulanan planlı ekonomiden serbest piyasa ekonomisine geçiş çabaları içinde olan Özbekistan'ın iç potansiyellerini harekete geçirmede KOBİ'lerin önemli görevleri üstlenmeleri gerekmektedir. Bu konunun incelenmesi çalışmamızın ana amacını oluşturmaktadır. Dünya ekonomisi ile bütünleşme ve dış ticaretin geliştirilmesi Özbekistan için vazgeçilmez bir hedeftir. Bu bütünleşmede“İhracata Dönük Örgütlenmiş KOBİ”modelleri önemli bir araçtır. Bu konunun incelenmesi tezin diğer bir amacım oluşturmaktadır. Önerilen modelin Özbekistan gibi geniş bir aile olarak yaşamaya alışkın bir toplumda başarılı olması çok kolay görünmektedir. Daha önce uygulanan benzer birleşmeler (Kolhoz, Solhoz, Uzbekbirleşu) olumlu sonuçlar vermişlerdir. Tezde ikinci elden veri toplama, inceleme, yorumlama, hipotez kurma ve savunma yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK In recent years, some important developments occured in the world economy. Many economic integrations and countries like Soviet Union collapsed due to the strong independence and nationality movements. On the other hand, global competition and new protectionism movements have growing importance in todays world. Uzbekistan is in a transition period from centraly planned economy within the framework of Soviet Union to a liberal market economy. Small and Mediun Sized Enterprises should play an important role in this period. The main objective of this thesis is to make an overview about this matter. Integration with the world economy and developing foreign trade is a major goal for Uzbekistan. Export Oriented Small and Medium Sized Firms are improtant tools as a model. In this study, we have examined general features of small business, some discussion about their role in developing export potential of a country, major indicators about Uzbek Economy and some conclusion and suggestion in the light of the examples in differnt countries both developed and developing. In this study, seconary data collection, evalution and review techniques are used as a research method. Therefore, this is a descriptive study about small and medium sized companies and their potentials to stimulation the export of a country.