2000 yılından sonraki sağlık sigortaları ve Almanya örneği ile karşılaştırılması
Health care system implemented after the year 2000 and its comparison with Germany example
- Tez No: 413666
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sigortacılık, İşletme, Health Care Management, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 2000 yılından sonra değişmeye başlayan sağlık sistemine ayna tutmak, pozitif ve negatif yanlarını tartışmak ve gelişmiş bir sağlık sistemine sahip olan ülkelerden Almanya ile arasındaki farklara dikkat çekmek amacı ile yapılmıştır. Türkiye gelişmekte olan bir ülkedir.2003 yılında radikal bir değişime giderek bir sağlık reformu gerçekleştirmiştir. Bu reformun adı Sağlıkta Dönüşüm Programı'dır. Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur 'Sosyal Güvenlik Kurumu' adı altında birleştirilmiştir. Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın amacı herkesin kaliteli bir sağlık hizmetinden yararlanmasını sağlamak ve bunu yaparken de Türkiye'nin sağlık sisteminin finansmanında gelir-gider dengesini sağlamaktır. Ayrıca sosyal güvencesi olmayan vatandaşın kalmamasını hedeflemektedir. Sevk zinciriyle hastanelerdeki gereksiz yoğunluğu ve maliyeti azaltmak, aile hekimliği sistemiyle 'taşra' denilen yerlerde bile herkesin eşit şekilde sağlık hizmetinden yararlanmasını sağlamak amacıyla sağlıkta değişime gidilmiştir. Bu çalışmada bir kamu hastanesinin acil servisinde 200 kişinin katılımıyla yapılan hasta memnuniyeti anketi mevcuttur. Yapılan bu anket çalışması gösteriyor ki Türkiye'nin sağlık sisteminde bir iyileşme söz konusudur. Ancak hala etkili bir sevk sistemi yoktur. İnsanlar acil servisleri poliklinik niyetine kullandıkları için ve beklemeden muayene oldukları için hastanelere direkt başvurmaktadırlar ve acil servislerde yoğunluğa sebep olmaktadırlar.Hala sosyal güvencesi olmayan insanların da var olduğunu bu çalışmamızda görüyoruz.Şu da göz ardı edilemeyecek bir gerçektir ki bu sağlık programı ile birlikte Türkiye'de sağlık hizmeti eskiye göre daha etkili bir şekilde birçok vatandaşa verilmektedir. Anahtar Sözcükler Sağlık, hizmet, sosyal güvence, hastane.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to provide an insight to the health care system which has been changed in Turkey after year 2000, and to discuss the positive and negative sides and to draw attention to the differences between Germany which has the advanced health care system and Turkey. Turkey is a developing country and made a radical change by carrying out a health care reform in 2003. The name of this reform is Health Transformation Program. Health transformation program has combined social insurance institution, state retirement fund and social security organization for artisans and the self-employed, all together under the name of Social Security Institution. Aim of the Health Transformation Program is mentioned in the second part of this study. In the third part of this study, Health Care System of Germany is explained. In addition, third part of the study includes comparison of health care systems of Turkey and Germany. This study contains answers to the Patient satisfaction survey of 200 Emergency medical staff of public hospitals. In spite of such improvement has been accomplished in our country's Health System yet density of the Emergency departments result in providing inadequate health care services because emergency services are free of charge. Also, it is seen from the study that there are still people who has no social security. Key Words Health, service, social security, hospital