Seher Halîfe'nin İlk Aşkım adlı romanı
Seher Halîfe's my First Love novel
- Tez No: 413738
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FARUK TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma yazar Seher Halîfe'nin ilk aşkım romanı analizidir. Ilk olarak, Bu çalışma Filistin sorunu ve dolaysile elde edilen edebi mirası ve bu sorundan dolayı ortaya çıkan çok sayıda yazar ve şair bu sorunun belgelenmesini tartışmışlardır. Daha Sonra bu çalışma Filistin romanın başlangıcı, oluşumu ve gelişimi üzerine ışık tutar . Bundan sonra, araştırmacı kapsamlı analiz ve derin karakterler, kadınlar ve erkeklerin tipleri, yer ve zaman simgeleri ve bunların etkileri ve anlatımları konu almaktadır. Ayrica , bu çalışma, yazarın ılk aşkım romanında yer alan yöntemleri farklı bir dile inceliyordu. Filistin folkloru bütün detaylarıle analiz eder .bu çalışmanın temel konusu yazarın ılk aşkım romanında Filistin sorunu önemini vurgular. kadınların sorunu ve kurtuluş hereketleri romandaki yazarı tarafından ele alınan en önemli konulardan bir tanesidir .
Özet (Çeviri)
This study aims at analyzing the novel, The first love, by Seher halife. First, this research discusses the Palestinian Issue and its literal effects, writers, and poets who they have documented this issue. Furthermore, this study sheds a light upon the start point and the development of the Palestinian novel. Then, the researcher analyses deeply and accurately the characters, women and men images, the time, the place and their implications ın the novel. Also, the researcher deals with all kinds of techniques used in the novel, the First Love. Besides, this study resembles a frame for the traditional Palestinian issue as the most important subject discussed in the novel. One last thing that can't be ignored is the women issue and their freedome that is one of the most essential notions dealt with in the novel by Seher halife.