Levinas düşüncesinde adalet
Justi̇ce i̇n Levi̇nas thi̇nki̇ng
  1. Tez No: 413760
  2. Yazar: NURGÜL KARABAĞ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜYÜKDÜVENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Levinas, zamanın, anlamın ve özgürlüğün başlangıcını Öteki ile yüz yüze karşılaşmaya bağlamaktadır. Böylece etiğin ontolojiye öncel olduğu yeni bir düşünme tarzıyla karşılaşırız. Bilgelik sevgisi anlamına gelen felsefe artık sevginin bilgeliği olarak anılır. Etiğin temelini oluşturan düşünce; Ötekine karşı sevgi ve sorumluluk duygusudur. Ben Ötekine karşı sorumluluklarını bilinmeyen bir zamanda üstlenmiştir ve bu sorumluluk devredilemezdir. Levinas hiçbir zaman Ben ve Ötekiden oluşan izole bir dünyadan söz etmez. Düşünür için dünyadaki ötekiler her zaman büyük önem taşımıştır. Ötekiler ya da insanlık söz konusu olduğunda ise adalet kavramı gündeme gelmektedir. Düşünür adalet anlayışını oluştururken Yahudi teolojisinden büyük oranda etkilenmiştir. Ayrıca adalet düşüncesi etik temellerle birlikte ele alınmalıdır. Çünkü adalet etiğe içkindir.
Özet (Çeviri)
Levinas, attributes inception of time, sense and freedom to face to face attainment with the Other. Thus, we meet with new way of thinking which prioritize ethics to ontology. Philosophy which means love of wisdom is referred as wisdom of love from now on. Notion which forms the basis of ethics; is the emotion of love and responsibility towards the Other. I have taken his/her responsibilities against the Other in an unknown time and this responsibility can't be transfered. Levinas never mentions of a world isolated from I and the Other. The Others in the world have been always the matter for the thinker. When the matter of fact is the Others or humanity, concept of justice comes up. Thinker has been under great amount of impact of Jewish theology while forming his sense of justice. Also, sense of justice should be handled together with ethic basis. Because justice is implicit of ethics.