Specters of justice: A philosophico-literary investigation
Adaletin hayaletleri: Felsefi-edebi bir inceleme
- Tez No: 521013
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YURDAKUL KAVAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Philosophy, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çağdaş felsefe metinleri başta olmak üzere pek çok felsefe metninde Shakespeare'e ve Shakespeare eserlerinin en yaygın temalarından biri olan adalet düşüncesine ilişkin pek çok gönderme ile karşılaşırız. Bu yalnızca Shakespeare'in filozoflar üzerinde bıraktığı etki ve yarattığı hayranlığa işaret etmekle kalmaz; felsefe ve edebiyat metinleri arasındaki geçişliliği de gözler önüne serer. Bu tez Shakespeare'in Titus Andronicus, Macbeth, Hamlet, King Richard III ve Coriolanus adlı oyunlarında 'hayalet olarak adalet'in izlerini sürmeyi hedeflemektedir. Derrida, Levinas, Lyotard gibi filozofların eserlerinden seçilen metinler, Mikhail Bakhtin'in edebi zaman-yer (kronotop) ve özellikle eşik zaman-yeri olarak öne sürdüğü kavramları ile birlikte bu çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Justice being one the commonest themes in Shakespearean drama seems to have influenced several important philosophers, especially in contemporary philosophy. References to Shakespeare in the philosophical texts not only signify the greatness of Shakespeare's legacy, but also shed light to the interaction between philosophy and literature. The aim of this dissertation is to interrogate 'spectral' justice in five Shakespeare plays: Titus Andronicus, Macbeth, Hamlet, King Richard III and Coriolanus. The conceptual framework is built on the philosophical reflections of justice in the selected works of Jacques Derrida, Emmanuel Levinas, Jean-François Lyotard together with Mikhail Bakhtin's idea of the literary chronotope and the chronotope of threshold in particular.