Uluslararası ilişkiler'de eleştirel söylem analizi: Putin'in meşruiyet arayışı ve uluslararası hukuk
Critical discourse analysis in international relations: Putin's quest for legitimacy and international law
  1. Tez No: 924241
  2. Yazar: FEYZA BÜŞRA UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN CAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez Uluslararası İlişkiler'de (Uİ) devletlerin neden meşruiyet ihtiyacı duyduğu sorusuna cevap aramakta ve bu cevap ile Uluslararası Hukuk (UH) arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Uİ arenasında devletler için meşruiyetin önemini anlamada yardımcı bir bakış açısı sunan İngiliz Okulu teorisi ve meşruiyetin söylemler aracılığıyla üretiminden bahseden Sosyal İnşacılık teorisi temel alınarak çizilen çerçevede, meşruiyetin uluslararası toplumdaki önemi vurgulanmıştır. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler'in (BM) konumu ve uygulamaları incelenmiş beraberinde kuvvet kullanımının yasaklaması ve istisnaları üzerine alınan karaların meşruiyet kıstaslarını belirlemedeki rolü açıklanmıştır. Devletlerin meşruiyeti söylemler aracılığıyla nasıl inşa ettiği sorusuna cevap vermek amacıyla Eleştirel Söylem Analizi(ESA) yöntemi kullanılmıştır. ESA, meşruiyetin söylem aracılığıyla nasıl kabul edildiğini ve bu süreçte dilin ideolojik bir araç olarak nasıl kullanıldığını ortaya koyarak, devletlerin uluslararası sistemdeki meşruiyet ile bağdaştırdığı davranışları anlamada derinlemesine bir perspektif sunmaktadır. Dolayısıyla çalışmanın temel argümanlarının desteklenmesi amacıyla doküman analizi yöntemiyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'ya yönelik başlatmış olduğu askeri operasyonu resmi olarak ilan ettiği 24.02.2022 tarihli ulusa sesleniş konuşmasının metninde meşruiyet üretimi sürecinde tercih ettiği söylemler Eleştirel Söylem Analizi yöntemiyle analiz edilerek kritik bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to answer the question of why states need legitimacy in International Relations (IR) and examines the relationship between this answer and International Law (IL). The importance of legitimacy in international society is emphasised in the framework based on the English School theory, which offers a helpful perspective in understanding the importance of legitimacy for states in the IR arena, and the Constructivist theory, which develops interpretations in the production of legitimacy through discourses. In this context, the position and practices of the United Nations (UN) are analysed and the role of the resolutions on the prohibition and exceptions to the use of force in determining the criteria of legitimacy is explained. In order to answer the question of how states construct legitimacy through discourses, the Crtical Discourse Analysis (CDA) method is used. By revealing how legitimacy is constructed through discourse and how language is used as an ideological tool in this process, ESA provides an in-depth prespective in understanding the behaviours that states associate with legitimacy in the international system. Therefore, in order to support the main arguments of the study, the discourses preferred by Russian President Vladimir Putin in the process of legitimacy produciton in the text of his address to the nation dated 24.02.2022, in which he officially announced the military operation he had launched against Ukraine, are analysed with the CDA method and a critical framework is presented.