Türkiye'de devlet yayınlarının bibliyografik denetimi
Bibliographic control of government publications in Turkey
- Tez No: 413797
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH RUKANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çağımızda yaşanan teknolojik gelişmelerin etkisiyle bilginin bir gelişim aracı olması bibliyografik denetimi önemli hale getirmiştir. İçinde bulunduğumuz dönemin stratejik kaynağını oluşturan bilgi, internet ve enformasyon teknolojisindeki gelişmeler sayesinde küreselleşen dünyada saniyeler içerisinde hedefine ulaşabilmektedir. Ülkelerin küresel ölçekte başarısı bilgiye yapılan yatırımlar ile doğru orantılı olarak değerlendirilmektedir. Türkiye'de devlet yayınlarının bibliyografik denetiminin etkili olarak yapılabilmesi için kamu kurum ve kuruluşları arasında iletişim ve işbirliği sisteminin geliştirilmesi ve devlet yayınlarına gereken önemin verilmesi derleme kaçaklarını da azaltacağı düşünülmektedir. Güvenilir kaynaklar olarak bilinen devlet yayınları günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle meydana gelen bilgi kirliliğinin giderilmesinde önemli kaynaklar olarak gösterilmektedir. Üretilen devlet yayınları, toplumun gelişmesinde, kurumların işlerlik kazanmasında ve araştırmacıların nitelikli bilgi kazanmasında temel başvuru kaynakları olarak değerlendirilmektedir. Türkiye'de üretilen devlet yayınlarının sayıca çokluğu ve oluşumundaki standartların farklılıklar göstermesi, derlemede yaşanan sorunların etkisi gibi unsurlar, devlet yayınlarının bibliyografik denetimini etkilemektedir. Devlet yayınlarından istenen ölçüde ve zamanında yararlanılabilmesi hem devlet kurumlarının şeffaflığını artıracağı gibi hem de bu alanda varılacak sonuçların güvenilirliğini en üst seviyeye taşıyacaktır. Bütün bunların gerçekleşebilmesi, devlet yayınlarının bibliyografik denetiminin etkili olarak yapılması ile mümkündür. Devlet yayınlarının bibliyografik denetiminin incelendiği bu çalışmada, Türkiye'de geçmişten günümüze bibliyografik denetim faaliyetleri açıklanarak devlet yayınlarına yönelik olarak basılı ve elektronik ortamda hazırlanan bibliyografik denetim olgusu günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler de dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bazı gelişmiş ülkelerde devlet yayınlarına erişim faaliyetlerine Türkiye'de yapılan çalışmalara örnek teşkil etmesi için değinilmiş, söz konusu ülkelerdeki devlet yayınlarının bibliyografik denetimini yapan kurumlar ve devlet yayınları hakkında bilgiler verilmiştir. Türkiye'de de benzeri uygulamaların geliştirilmesi için yapılması gerekli çalışmalar vurgulanmış ve devlet yayınlarının oluşumundan erişimine kadar geçen süreçte birtakım sorunların giderilmesine yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bibliographical control has gained importance on account of the fact that information is a tool for improvement with the effect of technological advancements occurring in this day and age. Information, which constitutes the strategic resource of present time, is able to reach its target thanks to the advancements in internet and information technology. The success of countries on a global scale is assessed in direct proportion to the investments made in information. Improvement of the communication and cooperation among public institutions and organisations and attaching the necessary importance to the governmental publications for their effective bibliographical control in Turkey are also considered to reduce the number of contraband compilations. Government of publications, which are known as reliable sources, are deemed as significant sources in the elimination of information pollution occurring as a result of advancement of technology. Government of publications are evaluated as main guides of reference in the improvement of society, functionality of institutions and obtainment of qualified information by researchers. Factors such as the abundance of government of publications in Turkey, differentiation of the standards in their issuance and influence of the problems encountered in compilation affect the bibliographical control government of publications. Proper and timely utilization of government of publications shall both increase the transparency of public institutions and enable the reliability of results to be yielded in this field to reach its peak. The realization of all these is only possible through an effective bibliographical control of government of publications. In this study dealing with the bibliographical control of government of publications, the phenomenon of bibliographical control concerning government of publications generated in printed and electronic media has been assessed through the explanation of bibliographic control efforts in Turkey from past to present by also considering technological advancements nowadays. Furthermore, acts of access to government of publications in some developed countries have been touched upon in order to set an example for the efforts exerted in Turkey, information has been provided on institutions conducting the bibliographic control of government publications in the mentioned countries and government of publications. Efforts necessary to be exerted for the existence of such practices in Turkey as well have been emphasized and suggestions have been brought forward for resolving certain problems arising during the period between the generation of and access to government of publications.