El-İlelu'l-Mütenâhiye fi'l-Ehâdîsi'l-Vâhiye adlı eseri ışığında İbnu'l-Cevzî'nin Cerh ve Ta'dîl metodu
The method of criticism of Ibn'ul-Cevzî in consideration of his book el-İlelu'l-Mütenâhiye fi'l-Ehâdîsi'l-Vâhîye
  1. Tez No: 413808
  2. Yazar: ALPARSLAN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Hicri altıncı asrın en önemli Ġslâm âlimlerinden biri olan Ebu'l-Ferec Ġbnu'lCevzî, fıkıh, tefsir, hadis, coğrafya, tıp, vaaz ve ahlâk gibi çok farklı alanlarda, 380'i aĢkın eser telif etmiĢtir. Bağdat'ta doğan müellif, hadis hıfzı hususunda Hâfız olarak kabul edilmiĢtir. Hadis alanında yazmıĢ olduğu eserlerden ikisi çok dikkat çekmiĢ; olumlu ve olumsuz tenkîtler almıĢtır. Ġbnu'l-Cevzî, Kitabu'l-Mevzûât'ta uydurma rivayetleri, el-İlelu'lMütenâhiye'de ise kendileri ile ihticâc olunmayan çok zayıf, vâhî rivayetleri bir araya getirdiğini belirtmektedir. Müellif, eserlerindeki hatalar ve çeliĢkiler ile ravi ve rivayetlerin değerlendirmesinde müteĢeddit davranmasından dolayı Ġslâm âlimleri tarafından eleĢtirilmiĢtir. Buna rağmen müellif, bu iki kitabında genel olarak baĢarılıdır. el-İlel'de, ravi ve rivayetlerin değerlendirmesinde müellifin uygulamıĢ olduğu cerh ve ta'dîl metodu tezin konusunu teĢkil etmektedir. Ġbnu'l- Cevzî, eserinde geleneksel hadis tenkîdi sistemine sâdık kalmakla beraber ravi ve rivayetlerin değerlendirmesinde müteĢeddit davranmıĢtır. Ġbnu'l- Cevzî, çoğunlukla rivayetlerin farklı tariklerini bir araya getirmiĢ ve bunları bütüncül bir bakıĢ açısıyla tahlîl etmiĢtir. Ravi ve rivayetlerin tenkîdinde kendisinden önceki hadis münekkitlerinin değerlendirmelerini esas almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 6.th century of hijra, one of the most important scholars of Islamic tradition was Ebu'l-Ferec Ġbnu'l-Cevzî had written in the fields like Islamic jurisprudence, tafshir, geography, medicine, sermon and morality more than 380 books. The editor, who was born in Baghdad, was appreciated as a“Hafız”in the field of hadith. Two boks, that he had written in the field of hadith, took an impressive attention and criticised positive and negatively. His book Kitabu'l-Mevzûât involves fabrication hadiths. The book elIlelu'l-Mütenâhiye Fi'l-Ehâdîsi'l-Vâhiye compiles the hadiths which are rather weak and with whom adjudication is not possible. Ibn'ul-Cevzî, because of his some mistakes and being strict with his critics has been criticised by Islamic scholars. However he has been succesful in gathering the fabrication and weak hadiths in his two books. Our thesis involves the method which Ibn'ul-Cevzî used for criticising the narrators and the narrations in his book el-Ilel. The editor, had been faithful to the tradition at hadith criticising. But about the critics of narrators and narrations, he went beyond bounds.