İdari yargı organları arasındaki görev sorunları
Jurisdiction problems between administrative judicial courts
- Tez No: 413815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN TEKİNSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 463
Özet
Hukuk devletinin vazgeçilmez unsuru olan idarenin yargısal denetiminin sağlanması adına, öncelikle farklı bir yargı örgütü kurulmuş, bu örgüt içinde de birbirinden farklı kuruluşlara yer verilmiştir. Söz konusu bu kuruluşların; yapısı, mensupları, yargılama yöntemleri, karar alma süreçleri birbirlerinden oldukça farklıdır. Böyle bir durumda da, bir kişinin, hukuka aykırı bir işlemle karşılaşması halinde, hangi yargı yoluna başvuracağının yanında, o yargı yolu içinde hangi yargı organına başvuracağı da son derece büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde bu türde yargı organları arasındaki hangi organa başvurulacağı ve işin esası hakkında en doğru kararı verebilecek olan organın hangisi olduğu sorununu bilme ve çözme konusunda ne kişiler ne doktrin ne de yargı organlarının yeterli ölçütleri geliştirdiği söylenemez. Bu ölçütlerin geliştirilmesi ve temel prensipler konarak bu organlar arasındaki“görev”sorununun çözülmesi;“hukuki belirliliği”,“kanuni hakim”e başvurabilmeyi,“etkin ve süratli yargılamayı”yani Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile koruma altına alınan“adil yargılanma”yı sağlayıp kişilerin adalet duygusu ve hukuki güven içinde yaşamasına, davaların uzun yıllar sürmesinin önüne geçilmesine, yargı organlarının iş yükünün ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacaktır. Bu incelemede idari yargı organları arasındaki“Görev”sorununa bir çözüm bulma gayretinde olduk. Bunu yaparken de, yargıyı, yargı organlarını, daha sonra idari yargı ve idari yargı organlarını tanıyıp, bunların şuan ki görevlilerini yaşadıkları tarihsel süreçlerle beraber anlatarak, bir usul konusu, hatta belki de bir esas konusu olan görev kavramının anlamından bahsederek, Hukuk Devletinde görev sorununun ne denli önemli olduğunu açıklayarak, konuya ilişkin içtihatları aktararak ve en nihayetinde soruna ilişkin olarak çözüm yollarından bahsederek, Türk Hukukuna küçük de olsa bir katkı sağlamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
On the behalf on ensuring the judicial review of administration, which is an indispensable element of He rule of law; firstly a different Judicial organizations from each other vithin this organization. Structure, members, judging procedure, desicion-makins processes of these organizations are guite different from each other. In the face of such a situation and in the event of encountering an unlawful action, it is extremely important knowing which judicial body is authorized for applaying, besides, it is vital to know which judicial remedy can be applied. In our state, it can't be expressed that neither judicial organs nor poeple or doctries couldn't improve any sufficient criterias to describe and solve this problem. Progressing these criterias and basic principles will help to solve the“duty and respossibility”problems betwen disciplines like judicial certainty to apply for supreme court, to judge fast and sufficiently. We mean with it that, it will help to stop the burdence of judicial remedies, prevent long term judgements. And also will hep to citiziens to live with the feeling of justice and in secure being judged equally. In this study, our aim was to find a solution to jurisdiction issue between judicial branches. While we are doing this, we tried to add a piece of support to Turkish law, talking about to the judicial disciplines, to make clear their historical processes and staffs' problems, the ways of solutions, giving some descriptions to, contents, explaining how important is the issue of“jurisdiction”for a state, talking about the term of style and the meaning of the term“jurisdiction”