Hukuka aykırılık ve ahlaka aykırılık unsurları çerçevesinde salt malvarlığı zararlarının tazmini
Compensation of pure economic loss with regard to unlawfulness and immorality
  1. Tez No: 413837
  2. Yazar: PINAR ÇAĞLAYAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 603
Özet
Bu çalışmanın konusu karşılaştırmalı hukukta ve Türk-İsviçre Hukuku'nda salt malvarlığı zararlarının haksız fiil hükümlerine göre hangi koşullarda tazmin edildiğidir. Salt malvarlığı zararlarının genellikle hukuka aykırı veya ahlâka aykırı bir şekilde verildiği durumlarda tazmin edildiği tespit edilmiştir. Bu nedenle hukuka aykırılık ve ahlâka aykırılık kavramlarından ne anlaşılması gerektiği önem taşımaktadır. Çalışmamızda ilk olarak hukuka aykırılık kavramından ne anlaşılması gerektiği konusunda doktrinde ve yargı kararlarında yer alan görüşler aktarılmıştır. Hukuka aykırılık kavramı çerçevesinde hangi tür salt malvarlığı zararlarının tazmin edilebileceği konusuna değinilmiştir. Bunun yanı sıra haksız fiilin söz konusu olması için ayrıca hukuka aykırılık unsurunu aramayan ülkelerde sorunun nasıl çözümlendiği ortaya koyulmuştur. İkinci olarak ise ahlâka aykırılık kavramından ne anlaşılması gerektiğine ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Bu çerçevede kasten ve ahlâka aykırı bir şekilde verilen salt malvarlığı zararlarının tazminine olanak tanıyan ülkelerdeki düzenlemelere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is under which conditions pure economic loss is compensated according to tort law in comparative law and in Turkish-Swiss Law. It is found out that pure economic loss is compensated if the conditions of unlawfulness and contra bonos mores are fulfilled. Therefore it is of crucial importance what is being understood from unlawfulness and contra bonos mores. First of all, we have tried to eloborate on what should be understood from unlawfulness with reference to the views in the doctrine and jurisprudence. Accordingly, we have tried to determine which types of pure economic loss can be compensated according to the unlawfulness criterion. Additionally, the situation in countries where unlawfulness is not a condition of a tort is also explained. Secondly, we have tried to determine what should be understood from a behaviour contra bonos mores. The legal situation in the countries where pure economic loss is compensated if the loss is caused intentionally and contra bonos mores is also discussed.