Modern Türk kimliğinin çelişkili görünümleri: Eurovision Şarkı Yarışması ekseninde yazılı basın üzerine bir inceleme (1975-2013)
Incoherent aspects of modern Turkish identity: a research on the printed press covering Eurovision Song Contest (1975-2013)
  1. Tez No: 413838
  2. Yazar: ZEYNEP MERVE ŞIVGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ÇELENK ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Modern döneme ait bir kavrayış olan kültürün gerek sosyal ve toplumsal bir çözümleme kategorisi olarak, gerekse de bir yaşam biçimi olarak öneminin göz ardı edilmesi, günümüzde geçerliğini kaybetmiş ve kültüre yönelik ilgi yeniden canlanmıştır. Kültür, iktidar ilişkilerinin bir parçası ve iktidar mücadelesinin farklı biçimlerde devam ettiği bir alan olarak anlam kazanmıştır. Özellikle popüler kültürün iktidar ilişkilerinden bağımsız olmayışı ancak aynı zamanda direnişe geçit veren ve resmi söylemlerden başka alternatif söylemlere de olanak sağlayan yapısı büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma Eurovision Şarkı Yarışması'nı 50 yılı aşkın gelenekselleşen geçmişiyle dikkatle incelemeye değer popüler kültür ürünü bir televizyon programı olarak ele almaktadır. Yarışma, katılımcı ülkelerin“kültürel kimliklerinin temsiline”dayalı formatıyla sıradan bir şarkı yarışmasının çok ötesinde anlamlar içermektedir. Popüler kültürün resmi dilden uzak, eğlence üzerine kurulu doğası ve barındırdığı mizah unsurları ile daha şeffaf bir dil geliştirilebilmesine olanak tanıması, Eurovision'a ilişkin tartışmalarda da duyguların olabilecek en sansürsüz, filtresiz ve doğal bir biçimde aktarılmasına imkân sağlamaktadır. Yarışmada yaşanan ve yarışmanın bizatihi kendisinin yarattığı çelişkiler, çatışmalar, kızgınlıklar ve tüm duygusal dalgalanmalar bu sayede görünür hale gelmektedir. Türkiye'nin yarışmayla kurduğu ilişki, bu yönüyle Cumhuriyet'in ilanıyla başlayan modernleşme sürecinin hedefi olan“yeni Türk kimliği”idealinin pratikte nasıl hayat bulduğunu göstermektedir. Ulusal yazılı basında yer alan haberler üzerinden yapılan çözümleme, yarışmanın Türkiye'nin modernliğe duyduğu arzuyu yeniden üretirken aynı zamanda geleneksel kimliğe duyulan özlemi de yeniden ürettiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Modern era's understanding of culture overlooked culture as a social and cultural analysis category as well as a way of life. This point of view has lost its validity today and even there is a revived interest in culture. Culture gained significance as an area where rulership and power struggle exists and moves along in a different way. Especially the privileged existence of popular culture; having an interdependence attachment to power relations in addition to an allowing structure for alternative discourses other than the official discourse is a cruicial asset. This article examines Eurovision Song Contest with its over 50 years of traditionaled history, as a noteworthy television program of popular culture. Despite often being considered as“kitsch”, depending on its format which requires the participating countries“to represent their cultural identity”the contest refers more than of an ordinary song competition. Being far from official discourse, predominantly having a nature, based on joy and allowing a more transparent discourse developed by means of the humorous elements that popular culture nature has, give a chance to reveal all the emotions and feelings regarding the debates on contest, in a natural, unfiltered and uncensored manner. All the emotional instabilities, contradictions and conflicts experienced through the contest become visible and meaningful within its context. It is claimed in this study that Turkey's position in Eurovision Song Contest offers a view of the“cultural struggle”towards Western civilization since the beginning of the modernization process. The analysis that has been made through the national print media indicated that, the contest reproduces the desire for modernity but at the same time it also reproduces the desire for traditional identity.