6360 sayılı Kanun'a göre Türkiye'de mali paylaşım açısından yerel yönetimler
Local governments in terms of financial sharing in Turkey according to the law numbered 6360
- Tez No: 413861
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT BAŞKAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu Tez'de, Türkiye'de idari ve mali açıdan yerel yönetimlerin yapısı ele alınmıştır. 6360 Sayılı Kanun çerçevesinde yapılan düzenleme ve değişiklikler incelenmiştir. Bu tezin amacı; 6360 Sayılı Kanun'la yapılan yeni düzenlemeleri ve değişiklikleri, görüşme ve içerik analizi yöntemiyle incelemektir. Yerel yönetim birimleri arasındaki mali ilişkileri, yerel idare birim yetkilileriyle görüşerek analiz etmektir. Kanun'a dair literatür incelemesi ve Kanun'a yöneltilen eleştiriler doğrultusunda, 6360 Sayılı Kanun'un uygulanması sonrasında, beklenen faydaları sağlayıp sağlamadığını, ilgili kişilerin de görüşlerine yer vererek tespit etmektir. Tezin tartışma ve sonuç kısmında, 14 İli, il mülki sınır olarak büyükşehir belediyesine dönüştüren ve diğer büyükşehir belediyelerinin de sınırını İl mülki sınırı yapan 6360 Sayılı Kanun, genel hatlarıyla değerlendirilmiştir. Kanun'a dair, yetkililerle yapılan görüşmelerle, Kanun'un uygulanması sonrası doğurduğu ya da muhtemel doğuracağı sonuçlar ortaya konulmuştur. Yerel idare birim yetkilileri, genel olarak 6360 Sayılı Kanun'un uygulama sonuçlarının, beklenen faydayı sağlamaktan çok uzak olduğu görüşünü dile getirmişlerdir. ANAHTAR KELİMELER: Yerel Yönetimler, İdari ve Mali Paylaşım, 6360 Sayılı Kanun
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structures of local governments' administrative and financial aspects are discussed in Turkey. Regulations and changes were investigated within the framework of Law No. 6360. The aim of this thesis is to examine new arrangements and changes within Law No. 6360 by using the interview and content analysis. Financial relationships between local governments units are analyzed by taking consideration the authorization of local governments. On the frame of the law; the literature review and the criticism in the direction of the law are by determining the views of the persons concerned, whether it meets the expected benefits after implementing of Law No. 6360. Conclusion and discussion of the thesis; Law 6360 is assessed outlined, 14 Province which converts provincial territorial boundaries of the metropolitan municipality and other metropolitan municipalities of the province which also borders of territorial boundaries. On the law, through interviews with officials, it engendered after the implementation of the act has been demonstrated or likely to lead to results. Local governments unit officials, the overall result of the application of Law No. 6360, have expressed the view that far from providing the expected benefits. KEY WORDS:Local Governments, Administrative and Financial Sharings, Law No. 6360