Protestan ritüellerinde popüler müzik pratiği: İzmir Çağdaş Tapınma Scene
Popular music practice in protestant rituals: İzmir Contemporary Worship Scene
- Tez No: 413931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YAVUZ YÜKSELSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, bireyler ve topluluklar arasındaki ilişki bağlamında Protestan kiliselerindeki popüler müzik pratiklerini inceler. Bu araştırma başlıca iki soru üzerine kuruludur. Birinci soru, anaakım (mainstream) popüler müzik tür/biçemlerini kilise ibadetlerinde kullanmak hem Dünya genelinde hem de yerel yerlerde aynı dinsel kimliği paylaşan Protestan imanlıları arasında köprü kurar mı? İkinci olarak, kutsal mekanlarda popüler müzik yapmak ve bunu dinsel ritüellerde kullanmak kutsal popüler müzik ve müzik sceneleri özelinde Protestanlar arasında birlik yaratma açısından imanlıları nasıl etkiler. Araştırma katılımcı gözlem, derinlemesine görüşmeler, literatür incelemesi ve etnografik yazı gibi nitel araştırma metodlarını içerdi. Etnografik araştırma Ekim 2014'ten başlayarak dokuz ay boyunca İzmir sınırları içerisinde konumlanan ve İzmir Çağdaş Tapınma Scene'i ve ortak dinsel etkinliklerle ilişkili bağlantılara sahip olan Protestan kiliseler arasında yapıldı. Alan çalışmasının veri analizlerine dayanarak, İzmir Çağdaş Tapınma Scene'i paylaşılan aynı müzik kavrayışı ve sahip olunan aynı dinsel kimlik ve inanç bağlamında oluşturan birkaç unsur vardır. Scene kavramı müzik aktiviteleri, müzik sürecinin üretim ve tüketim sürecini, insan gruplarına ve örgütlenmelere başvurulmuş olarak isimlendirmeye alışmıştır. Buna rağmen, topluluk ve örgütlerin inançları, müzik dışı unsurlar tarafından desteklenen müziksel anlamın fikir birliği gibi müzik dışı bileşenler, edimsel ve söylemsel bilinçle scene'in yaratılması ve yeniden yaratılmasında rol oynar. Böylelikle müziksel yaklaşımın yanı sıra toplulukların inançları ve değerleri ile iletişim kuran ve yapı ve birimin genel resimde cisimleştirilmesi özelinde scene yaratımına katkıda bulunan müziksel olmayan bileşenler vardır. Scene, bu bileşenlerle de anlam kazanır. Türk Çağdaş Tapınma Müziği, küreselleşme süreciyle birlikte farklı bölge, yer ve kıtalardaki scene'ler ile ilişki içerisinde olup bu doğrultuda şekillenmektedir. İzmir'de Türk Çağdaş Tapınma Müziği'ni pratik eden kiliseler ise böylelikle farklı yerlerdeki scene'lerle ilişki içerisinde oldukları ve bu ilişkiyle şekillenmeleri sebebiyle bir yerellerarası (Trans-local) scene olarak görülür. 1- Scene 2- ÇağdaĢ Tapınma Müziği 3- ÇağdaĢ Hristiyan Müziği 4- Tapınma Müziği 5- Protestan Kilisesi
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the popular music practices in Protestant churches in the context of relationship between communities and individuals. This research is mainly based on two questions. First is that does using mainstream popular music genre/styles in church services build bridges between Protestant believers who share the same religious identity both across the globe and local places. Secondly, how to make popular music in sacred places and to use it for religious rituals influences believers in terms of sacred popular music and creates unity between Protestants specific to music scenes. The research involved qualitative research methods such as participant observation, in-depth interviews, literature review and ethnographic writing. Ethnographic research is conducted among Protestant Churches where are located in Izmir territory and have connections related to Izmir Contemporary Worship Scene and common religious events since October 2014 for nine months. On the basis of data analysis of field work, There are several factors that constitute of Izmir Contemporary Worship Scene in both sharing the same understanding of music and in the context of having same religious identity and belief. Although the concept of scene is used to refer to music activities, production and consumption of music process as applied to groups of people and organizations, constituents out of music play role in creating and recreating the scene by practical and discursive consciousness such as consensus on musical meaning which is supported by non-musical factors, belief of community and organizations. Thus, there are non-musical constituents that promote to create scene in specific to get in contact with values and belief of communities and embodiment of structure and agency in a general picture besides musical approach. Scene has a meaning with these constituents as well. Turkish Contemporary Worship Music has connections with scenes in which are placed in different region, place and continents by globalization process and it takes form in this direction. Thus, churches which are practicing Turkish Contemporary Worship Music in Izmir are considered as a trans-local scene due to have connections with scenes which are placed in different places and are shaped by this connections. 1- Scene 2- Contemporary Worship Music 3- Contemporary Christian Music 4- Worship Music 5- Protestant Church