Türkiye'de ekonomik kalkınma ve beşeri sermaye
Economi̇c development and human capi̇tal in Turkey
  1. Tez No: 413958
  2. Yazar: YUNUS SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YASEMİN BOZDAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalıĢmada Türkiye‟de kalkınmanın ve beĢeri sermayenin durumu incelenmiĢtir. ÇalıĢmanın temel amacı, Türkiye‟de kalkınmanın tam anlamıyla gerçekleĢebilmesi için sermaye olarak sadece fiziki sermayenin yeterli olmadığını aynı zamanda beĢeri sermayenin de gerekli olduğunu ifade etmektir. Ġlk bölümde ekonomik kalkınma kavramı ele alınmıĢ olup bu kavramın tarihsel süreci, etkileri anlatılmaktadır. Bu kavram çerçevesinde kalkınma planlarına da tarihi sırayla yer verilmiĢtir. Ġkinci bölümde beĢeri sermaye kavramı ele alınmıĢ olup bu kavramın önemi, etkileri ve göstergeleri üzerinde durulmuĢtur. Ayrıca bu bölümde beĢeri sermaye formu olarak Türkiye‟deki sağlık-eğitim-nüfus gibi kavramların önemi vurgulanmakta ve bu kavramlara iliĢkin sayısal veriler verilmektedir. Son bölümde ise kalkınma ve beĢeri sermaye kavramları insani geliĢmiĢlik endeksine göre karĢılıklı olarak ele alınmıĢtır. AraĢtırma sonunda ise, beĢeri sermayeye verilen önem arttığında ekonomik kalkınmanın daha iyi ve niteliksel Ģekilde gerçekleĢtiği söylenebilmektedir. ANAHTAR KELĠMELER: Ekonomik Kalkınma, BeĢeri Sermaye, Ġnsani GeliĢmiĢlik Endeksi
Özet (Çeviri)
In this study, the position of economic development and human capital in Turkey are examined. Basic aim of this study underlines that not only physical capital is enough as a capital bu t also human capital is need to carry out fully economic development in Turkey. In first part economic development is examined detaily and is explained clearly historical process and effects of this term Development plans are explained historically within the frame of this term. In second part, human capital is explained and the importance, effects, indicators of this term are underlined. The importance of terms such as health, education, population in Turkey is underlined in this part as special forms of human capital and digital figures is given regarding these terms. In last part, the terms of economic development and human capital are examined reciprocally by human development index. As a result of research, As the importance given to human capital increase, it can be said that economic development is better and qualitative. KEYWORDS: Economic Development, Human Capital, Human Capital Index