Maliyet muhasebesi çerçevesinde maliyet - hacim- kâr analiz sisteminin oluşturulması: Bir geri dönüşüm firmasında vaka çalışması
Creating cost -capacity - profit analyzing system in the framework of cost accounting: A case study in a recycling company
- Tez No: 413963
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Aydın ilinde yeni kurulacak olan bir geri dönüşüm işletmesinde uygulanmıştır. Çalışmanın amacı, bu geri dönüşüm işletmesinden temin edilen iş planı özeti dahilinde işletmenin ilk üç yıllık toplam maliyetleri, toplam gelirleri, toplam üretim miktarı ve kâr durumu hesaplamak, daha sonra işletmenin başabaş noktası analizini yapmaktır. Çalışmada yöntem olarak vaka çalışması yöntemi kullanılacaktır. Bu yöntemin seçilme nedeni söz konusu geri dönüşüm işletmesinde konunun uygulanabilirliği ve işletmenin hem finansal durumunu hem de piyasadaki yerini tespit edebilme olasılığıdır. Çalışmada birincil veriler olarak geri dönüşüm işletmesinin yöneticisiyle görüşülüp, kendisinden sağlanan veriler kullanılmıştır. İkincil veriler olarak ise literatürden sağlanan yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Geri Dönüşüm, Maliyet Muhasebesi,Maliyet-Hacim-Kar Analizi, Vaka Çalışması
Özet (Çeviri)
This study was applied a recyle company where will be built in Aydın. The aim of this study, to calculate the first three years total cost, total revenue and total production quantities. After, it wiil be analyzed the company's break-even points. This calculations will be done business plan thanks to be provided by the company's director. Case analysis was used as study method in this study. The reason why this method choosen is that the case is ability to apply and both the probabilty of the likelihood of detecting the financial condition of the company and and positions in the market of business. In this study, primary data were obtained via interwiev with the company's manager, and also for secondary data were use both domestic and foreign literatüre sources. KEY WORDS: Recyle, Cost Accounting, Cost-Volume-Profit Analysis,Case Study