Türkiye'de bankacılık sektörünün finansal piyasalar içindeki önemi ve büyümeye etkisi
The importance of banking sector in Turkey in financial markets and its effect on growth
- Tez No: 413962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN BOZDAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Finansal piyasaların büyüme ve gelişmesi ekonomik büyüme içerisinde değerlendirilmektedirler. Türkiyede finansal piyasaların gelişimi 1980 yılından sonra artan küreselleşme faaliyetleriyle birlikte gelişmeye başlamıştır. Bu gelişim 1990 ve 2000'li yıllardan sonra artış göstermiştir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde finansal piyasaların büyük bir bölümünü bankacılık sektörünün oluşturduğu görülmektedir. Bu tezin amacı Türkiyede finansal piyasalarda ve bankacılık sistemindeki büyüme ile ekonomik büyüme arasında bir ilişki olup olmadığnı araştırmaktır. Bu amaçla Türkiye'nin M2 para arzı verileri ve GSYH verileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sürecinde 1961-2014 y1lları arasındaki yıllık veriler kullanılmıştır. Birinci bölümde finansal piyasaların tanımı, tarihi, türleri, işleyişi ve gelişimi ve finansal krizler ele alınmıştır. İkinci bölümde finansal piyasaların içerisinde bankacılık sektörü tanımı, tarihi, gelişimi, ilkeleri, bankacılık krizleri ve Türkiye'de finansal piyasalar içerisinde bankacılık sektörünün yeri incelenmiştir. Üçüncü bölümde finansal piyasa ve bankacılık sektörünün gelişmişlik verileri ile ekonomik büyüme verileri arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda finansal piyasalardaki gelişme ve büyümenin ekonomik büyüme üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELĠME: Finansal Piyasalar, Bankacılık Sektörü, M2 Para Arzı Verileri, Ekonomik Büyüme.
Özet (Çeviri)
Financial markets growth and development are studied in economic growth. The development of financial markets increased with globalization activities after 1980 in Turkey. This development increased after 1990s and 2000s. Especially in developing countries banking sector costitute a large part of financial markets. The purpose of this thesis is to investigate whether there is a meaningful relationship between growth in financial markets and banking sector and economic growth in Turkey. For this purpose the relationship between M2 money supply and GDP data were analyzed. In the proposed research ,annual data are used between the years 1961-2014. In the first part, the definition,the history, the line, the process and growth of financial markets and financial crisis have been focused. In the second part, the definition, the history, growth of banking sector and banking sector in financial markets in Turkey is analyzed. In the final part, the relationship in the development data of financial markets and banking sector and economic growth is analyzed. It is found that there is significant relationship between growth of financial markets and economic growth. KEYWORDS: Financial Markets, Banking Sector, M2 Money Supply, Economic Growth.