Orhan Kemal'in hikayelerinde kadın motifi
The motives of women Orhan Kemal's stories
- Tez No: 413975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. YASEMİN MUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Orhan Kemal, hayat ve edebiyat karĢısındaki duruĢu ve eserlerinde iĢlediği alıĢılmıĢın dıĢındaki konularıyla Türk hikâyeciliğinde önemli yere sahiptir. Orhan Kemal, eserlerinde toplumsal gerçekleri birey-toplum iliĢkileri çerçevesinde ele alıp sade bir dil ile okuyucuya aktarır. Sıradan insanların karĢılaĢtıkları güçlükleri ve yoksunlukla dolu dünyalarını, bireyler üzerinden ele alıp toplumsal mesajlar veren yazar, bunu duru ve samimi bir üslupla yapar. Orhan Kemal hikâyelerinde yakınında yer alan, yaĢamın içinde olan kadınlardan esinlenir. Genellikle Orhan Kemal‟in eserlerinde ele aldığı kadınlar; dengesiz bir toplumun parçası ve hayatın gerçekleriyle yüzleĢen toplumun ve ailenin yapı taĢıdır. ANAHTAR KELĠMELER: Orhan Kemal, hikâye, kadın
Özet (Çeviri)
Orhan Kemal has an important place in Turkish story writings due to his presence of opposing life and literatüre he high lighted. Orhan Kemal channelling to reader public facts that are approached as person-society links are that wrote with soft wording in his books. He gives message with writing about obstacleand world of absence that common people deal with, and he doesthis as soft and sincerely. In Orhan Kemal‟s stories thereare main persons that wrote with all that their person alities as like as a work holic woman, as a housewife woman, a little girl. He is insipired by the women that lived in his times. The women that Orhan Kemal wrote about; a piece of imbalanced society and a building block for society that dealing with facts and families. KEYWORDS: Orhan Kemal, Stories, Women