Çağdaş sanat etkinlikleri ve Türkiye turizmi bağlamında 13. İstanbul Bienali incelemesi
Examining 13. İstanbul Biennial in the context of contemporary art events and tourism of Turkey
- Tez No: 413976
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL ERBAY ASLITÜRK, YRD. DOÇ. DR. TUĞRUL AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yüzyılı aşkın süredir düzenlenen bienaller, bugün çağdaş sanatın sergileme geleneği olmaktadır. Devasa sergiler haline gelen bienaller, düzenlendikleri kente ve ülkeye önemli katkılar sağlamaktadır. Uluslararası bienaller içerisinde dünyadaki en prestijli bienallerden biri olarak gösterilen Uluslararası İstanbul Bienali turizm alanında, tur faaliyetleri ile ilgili bugüne kadar yapılmış herhangi bir çalışmada yer almamıştır. Araştırmada bugüne kadar düzenlenen İstanbul Bienalleri içerisinde en çok ziyaretçiyi alan 13. İstanbul Bienali incelenmiştir. 13. İstanbul Bienali'ne yönelik tur faaliyetlerinin yeterliliği ve bienal ziyaretçilerinin bu turlara yönelik yaklaşımlarının belirlenmesi çalışmanın temel amacıdır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler doğal katılımlı gözlem ve görüşme teknikleri ile elde edilmiştir. Bulgular içerik analizi ile yorumlanmıştır. Bienaller etkinlik turizmi içerisinde incelenmiştir. 13. İstanbul Bienali'ne yönelik tur faaliyetleri Türkiye'de henüz yeni gelişmektedir. Turizm profesyonelleri bienallerin ülkeye sağladığı prestiji ifade ederken aynı zamanda bienal alanında tur düzenlemenin de zorluğunu da ifade etmiştir. Diğer yandan katılımcıların bienal turlarına yönelik yaklaşımlarında etkili çevresel yaklaşımlar ve reklamlar turlara katılıp katılmama konusunda ziyaretçileri etkilemiştir. Sergi alanının tarihi bir bina olması ya da sergi alanının İstanbul'un kültürel noktalarında yer alması bienal ziyaretçileri için etkili birer çekim unsuru olmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İstanbul Bienali, Bienal, Çağdaş Sanat,Etkinlik Turizmi
Özet (Çeviri)
Biennials are organized for more than a century and they are became the tradition of exhibiting contemporary art. Biennials are known as gigantic exhibitions and provides an important contribution to city and country. International Istanbul Biennial which is shown one of the world most prestigious biennial, was not mentioned in any study about tour activities on tourism field. 13th Istanbul Biennial was most visited biennial in Turkey and it was examined in this research. The main purpose of the research was determining sufficiency of tour activities and understanding to approach of the biennial visitors for the Istanbul Biennial tours. Qualitative research method was used in research. Data of the research were obtained with natural participant observation and interview methods. Findings were interpreted by content analysis. Biennials were examined in event tourism Tour activities are new devoloping area for Istanbul Biennial in Turkey. While tourism professionals have been telling that biennial are provided prestige for the country, they also say difficulty of organizing tour for biennial. Other wise effective visitor approach of environmental approaches and advertisements were effected to biennial visitors about joining the tour. Being a historic building and taking place in Istanbul's cultural point for exhibition area have been an attraction. KEYWORDS: Event Tourism, Biennial, International İstanbul Biennial, Contemporary Art.