Orhan Kemal'in romanlarında kadın karakterler ve toplumsal cinsiyet
Female characters and gender in the novels of Orhan Kemal
  1. Tez No: 921331
  2. Yazar: ÇİĞDEM AYDIN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Toplumsal cinsiyet, biyolojik cinsiyetten bağımsız olarak, kültürel normlar ve toplumsal yapıların etkisiyle şekillenir. Bu çalışma, toplumsal cinsiyetin edebiyattaki yansımalarını, Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından Orhan Kemal'in eserleri üzerinden incelemektedir. Orhan Kemal'in“Cemile”,“El Kızı”,“Sokaklardan Bir Kız”ve“Yalancı Dünya”adlı romanları, kadın karakterlerin toplumsal cinsiyet rolleri ve kadın deneyimlerini derinlemesine analiz etmek amacıyla seçilmiştir. Çalışmada, yazarın eserlerinde ataerkil sistemin biçimlendirdiği kadın karakterlerin, toplumsal normlar ve cinsiyet rollerine nasıl cevap verdikleri analiz edilmiştir. Feminist edebiyat eleştirisi ve toplumsal cinsiyet teorisi çerçevesinde gerçekleştirilen bu çalışmada, Orhan Kemal'in yaşamı, edebi kimliği ve eserlerindeki kadın karakterlerin toplumsal cinsiyet algısı ele alınmıştır. Nazım Hikmet'in etkisiyle sosyal gerçekçilik anlayışını benimseyen Orhan Kemal, eserlerinde ülkesinin sosyal sorunlarını yansıtmaktadır. Sonuç olarak Orhan Kemal'in eserlerindeki kadın karakterlerin, dönemin Türkiye'sindeki kadınların toplumsal cinsiyet rolleri ve deneyimlerini derinlemesine yansıttığı görülmüştür. Orhan Kemal'in eserlerindeki kadın karakterlerin analiz edilmesi, aynı zamanda yazarın döneminin sosyo-kültürel yapısını anlamaya da katkıda bulunur. Orhan Kemal'in kadın karakterleri sadece bireysel hikayeleriyle değil, aynı zamanda dönemin toplumsal cinsiyet rolleri ve güç dinamikleri üzerinden de değerlendirilmiştir. Yazarın kadın karakterlerinin karşılaştığı toplumsal baskılar ve bu baskılara verdikleri tepkiler, Türk edebiyatının kadın temsillerini ve toplumsal cinsiyetin edebiyata yansımasını, edebiyatın toplumsal cinsiyet üzerinden anlama ve tartışma potansiyelini ortaya koyarak, feminist edebi eleştirinin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, edebiyatın toplumsal cinsiyet üzerinden anlama ve tartışma kapasitesini vurgulayarak hem akademik hem de toplumsal düzeyde önemli bir etki yaratmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Gender, independent of biological sex, is shaped by cultural norms and the influence of societal structures. This study examines the reflections of gender in literature through the works of one of the leading figures in Turkish literature, Orhan Kemal. His novels“Cemile,”“El Kızı,”“Sokaklardan Bir Kız,”and“Yalancı Dünya”have been selected to deeply analyze the gender roles of female characters and their experiences. The study focuses on how the female characters shaped by the patriarchal system in Kemal's works respond to societal norms and gender roles. This analysis is conducted within the framework of feminist literary criticism and gender theory, considering Orhan Kemal's life, literary identity, and the perception of gender in his works. Influenced by Nazım Hikmet, Orhan Kemal adopted a social realist approach, reflecting the social issues of his country in his writings. As a result, it is observed that the female characters in Orhan Kemal's works profoundly reflect the gender roles and experiences of women in the Turkey of his time. Analyzing these characters not only helps to understand their individual stories but also sheds light on the socio-cultural structure of the period. Orhan Kemal's female characters are evaluated not only through their personal narratives but also in the context of gender roles and power dynamics of the era. The societal pressures faced by these characters and their responses highlight the representation of women in Turkish literature and the reflection of gender in literature. This, in turn, emphasizes the importance of feminist literary criticism, revealing the potential of literature to foster understanding and discussion around gender. By highlighting the capacity of literature to facilitate understanding and debate on gender, this study aims to make a significant contribution both academically and socially.